alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING ORGANIZATION

POLIANKOVO PLUS WOODROCK (CLIMB) / SLOVAKIA

Alpine Rock má pre Vás ďalší skvelý tip na výlet, či už s deťmi alebo s parťákmi spojený s výhľadmi na Tatry. Spojili sme návštevu novo otvorenej galérie s názvom Poliankovo s umelou stenou Woodrock v Poprade. Vznikol z toho ďalší deň plný zážitkov.


V Tatranskej Polianke vo Vysokých Tatrách otvorili pred nedávnom novú digitálnu galériu, ktorá je v strednej Európe unikátom a my sme v sobotné ráno nasadli na vlak vyskúšať si virtuálnu realitu a čary modernej techniky. Po príchode do Popradu sa presúvame na električku smer Tatranská Polianka. Panoramatickými oknami sledujeme príchod jari a postupne si spätne premietame zážitky zo štítov na ktoré sa nám naskytujú pohľady. Po príchode do Polianky sa presúvame rovno do galérie, ktorá je vzdialená od stanice päť minút cesty.

Nenápadná budova s pozadím Gerlachovského štítu nás víta výčapom a suvenírmi. Po prechode turniketmi sa dostávame do centra diania a postupne prechádzame jednotlivými sekciami výstavy venovanej Pavlovi Barabášovi – slovenskému režisérovi , cestovateľovi a scenáristovi. Práve  tento slovenský dokumentarista totiž stojí za ideovým obsahom expozícií. Jednotlivé projekcie sú venované zemi, oblakom, vode, podzemiu, ľuďom aj zvieratám. Postupne prechádzame jednotlivými expozíciami a užívame si výdobytky modernej techniky. Virtuálna realita nás previedla jaskyňami, mali sme možnosť vyfotiť sa s krosnami, splaviť divokú rieku v rafte alebo stať sa na chvíľu stromom Galéria je na vysokej technickej úrovni a do budúcna má obrovské možnosti a potenciál.

Na druhom poschodí sa nachádza výstava obrazov, ktorých obsah pri pohľade cez aplikáciu alebo poskytnutý tablet rozpohybuje plátno a o ďalší nevšedný vizuálny zážitok je hneď postarané. 

S galériou sa lúčime a ponáhľame sa späť do Popradu na druhú časť nášho výletu.


Radi hľadáme nové lezecké výzvy a jednou z nich sú aj návštevy lezeckých stien. Mesto Poprad hostí lezeckú halu, ktorá sa pýši najvyššou lezeckou stenou v strednej Európe. Stena s názvom Everest ponúka lezcom až 31 metrov vysokú stenu a okrem množstva nižších kvalitných ciest aj príjemné posedenie v kaviarni tvorenej lezeckými a športovými artefaktami vlastnej zbierky majiteľov lezeckej steny. Tie je možné vidieť aj ako výzdobu baru alebo chodby. Ako inak aj nás lákala možnosť vyliezť najvyššiu stenu široko ďaleko.

Umelé steny na ktorých trénujeme dosahujú výšku maximálne 17 metrov a po vylezení pár zahrievacích ciest sa rovno púšťame o prekonanie našich výškových rekordov. Cesty s obtiažnosťou V a VI nie sú technicky moc náročné ale ich zdolanie pri takýchto dĺžkach ciest si vyžaduje značnú vytrvalosť a rýchlosť.  

Do budúcna má Woodrock v pláne postaviť v svojej hale aj novú bouldrovku a tým zvýšiť možnosti lezenia všetkých návštevníkom.

Za touto stenou vidím kopec snahy a cieľavedomosti majiteľov. Stenu som navštívil ešte v priebehu jej výstavby a som rád, že za dva roky prebehla úžasnou premenou a majitelia dokázali dokončiť výškovú stenu o ktorej boli pred rokmi len vízie.

Woodrock odporúčame všetkým, ktorý budú mať v Poprade chvíľku času a lezečky so sebou.

Peter BabjakČlenovia akcie: Vitalii Izai, Zuzana Loncová, Peter Matušík, Peter Babjak 

Akcia uskutočnená: 30.03.2019

Alpine Rock

Next Post

Previous Post

© 2019 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén