alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

WILDSPITZE 3770 (VHT) / AUSTRIA

Dlho pripravovaná akcia do Ötztalskych Álp na ukončenie sezóny chaty Bresauler Hutte (2844) s dominantou vrcholu Wildspitze bola previerkou odolnosti pre všetkých, ktorí sú stavaní do nepohody. Odmenou boli krásy tunajších ľadovcov, štítov a krásnych vrcholov až za horizont.

Spolu s tímom Alpine Rock sme sa na otočku vybrali pokúsiť sa zdolať vrchol osadený mohutným krížom ku ktorému vedie zabezpečená cesta, následne prechod sedlom Mitterkarioch a ľadovcom s množstvom trhlín.

Dlhý presun do Ventu vzdialenému skoro 900 km prebiehal vo veselej nálade zakončenou v bivaku miestnej kaplnky. Druhý deň nás čakal presun na chatu Bresauler Hutte, večerné posedenie a skorý odchod do ríše snov. Budík 3:30, raňajky, kontrola vybavenia. Prvé dve hodiny cestu rapidne sťažoval dážď so silným nárazovým vetrom, ktorého silu bolo veľa krát nutné ustáť na mieste. Čelovky vypíname niečo po šiestej hodine, keď vychádzajú prvé lúče svetla. Smerujeme ku sedlu Mitterkarjoch (3480), ktorému predchádza zabezpečená cesta. K tej sa dostávame dlhou dolinou, ktorej zloženie tvoria voľné kamene a ľad. Zakončená je ľadovým stúpaním kde si cepín a mačky nájdu svoje uplatnenie. Zvladnutím týchto pasáži sa dostávame na ľadovec Taschachferner. Ako šesť členné družstvo sa naväzujeme na lano a vydávame sa na druhú polovicu výstupu. V hmle míňame prvé trhliny v diaľke pre ich veľkosť vidíme podstatne väčšie. Krok za krokom naberáme výšku až kým sa nedostaneme pod samotný vrchol, kde už lano nie je treba. Posledných 60 metrov kamenistého výstupu zhliadame obrovský kríž a postupne sa k nemu dostáva každý z nás. V silnom vetre a hmle sa na vrchole nezdržujeme dlho. Ako mávnutím čarovného prútika sa po výstupe posledného na chvíľu obloha nad nami potrhá a odhalí všetku krásu okolo nás zo samotného vrchola.

Návratovú cestu sme zvolili rovnakú ako výstupovú. Počasie sa stále vylepšovalo a videli sme vrcholy blízke aj vzdialené, ktoré cestou na vrchol zahaľovala hmla. Prichádzame na koniec ľadovca, prekonávame sedlo a zaistenú cestu. Značne natopenými ľadmi strmších svahov strácame veľa času. Spúšťame kamenné lavíny  a zostup si vyžaduje značnú opatrnosť. Prechádzame údolím, ktorého veľkosť v tme bola nepredstaviteľná.

Nakoniec nás čaká už len zostup z chaty do dedinky Vent a cesta späť na Slovensko s hromadou zážitkov a pocitov.

Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 21.09 – 23.09.2018COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén