alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Vysoká 2547 (VHT) / Slovakia

Zážitky z Vysokých Tatier sú vždy jedinečné a nenahraditeľné. Nebolo tomu inak ani tento raz. Absencia výšok nás dohnala až na Vysokú. Podvečerný piatkový presun do Štrby,následný nočný na Štrbské pleso. Náš výstup začal okolo hodiny polnočnej smerom k Popradskému plesu. Krátka prestávka s výmenou bateriek a mierime si to cestou k východu slnka,ktorú všetci dobre poznáte. Turistický chodník ubieha a čo nevidieť (doslova) sme pri reťaziach vedúcich ku Chate pod rysmi. Odhad času nočného prechodu do sedla Váhy vyšiel presne podľa očakávaní na 4:45 a východ slnka nám zas raz vyrazil dych. 

Dobití slnečnou energiou vyťahujeme sedáky, karabíny, prilby. Cieľ je jasný.  Traverzujeme skalami, ľadovými poliami až k reťaziam na Kohútik. Prvá zastávka, panorama, selfie, groupy. Počasie stabilné, viditeľnosť úžasná. Pokračujeme smerom k Centrálnemu žľabu. Ľahký lezecký terén v spojení s Ľadovými poliami si vyžadoval stále zvýšenú opatrnosť.

Konečne sa k nemu dostávame. Centrálny žľab pred nami. Krásny a rešpekt vzbudzujúci ako vždy. Tak si hovorím ako to bude najlepšie tentokrát… Roztopený sneh po jeho kraji vytýči cestu a skráti postup k vrcholu. Nakoniec sme ho museli pretraverzovať alpinistickým spôsobom celkom dva krát,kým sme sa dostali na jeho koniec a mohli pokračovať už len po skale. Únava sa trocha hlási, Lindu beriem pre istou na lano. Darinka si zatiaľ nadbieha až ku krokvám vedúcim blízko k vrcholu. Pohľad ku plesám v dolinách je úžasný a pocit nastúpaných metrov tiež. V momente ,keď dosahujeme posledné krokvy výstupu Darča už kričí od kríža z Belianok sa sem niečo valí… Chvíľu čakám, premýšľam… Prvý vzdialenejší hrom rozhodol. Je lákajúce dosiahnúť vrchol, keď ste asi 12 metrov od neho, ale riziko je zvýšené a čas neúprosný. 

Zahajujem ústup zlanením. Pôjde nám o čas. Dostávame sa späť ku žľabu traverzujeme ako sme prišli. Príchod krúp, výška 2300 metrov, sila lejaka sa stupňuje viditeľnosť znižuje. S Lindou zlaníme čo sa dá, Darinka si s náskokom radí aj bez lana. Šikovné tie baby. Celí mokrí po náročnom zostupe Vysokej nachádzame sa pri Dračích štítoch. Lejak neprestáva a chodník Zlomiskovej doliny v nedohľadne. Je to neskutočné bludisko kameňov… doslova zhmotnené nekonečno.

Čím nižšie tým viac sa potôčiky zhľukujú a naberajú na sile. Je to ešte nekonečných 1,9 km prejsť na koniec Zlomiskovej doliny a dostať sa do sucha chaty pri Popradskom plese. Miestami po kolenách vo vode, miestami po členky v blate dosahujeme v podvečerných hodinách cieľ Popradské pleso. Mokrí, zničení s chuťou na pivo….

A toto sú tie zážitky, ktoré sa spomínali na začiatku…

Peter Babjak

Členovia akcie: Darina Tomašcová, Linda Olejková, Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 09.08.2018COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén