alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Východná Vysoká 2429 (Tourism) / Slovakia

Sobota bola ako stvorená na turistiku a iné outdoorové dobrodružstvá. My sme sa rozhodli schladiť z rozhorúčených nížin vo Vysokých Tatrách a na tento účel sme si zvolili Východnú Vysokú. Dlhšie plánovaná akcia uskutočnená v počte troch členov priniesla krásne zážitky a krásny výstup na vrchol menšej sestry Vysokej.

Nasadáme ako obvykle na ranný RegioJet smer Poprad. Tento krát sa chladíme v reštauračnom vozni už od začiatku. Cesta ubieha humorným tempom a ani sa nenazdáme a sme v Poprade. Prestupujeme na zubačku do Tatranskej Polianky a užívame si pohľady spoza okna kým nevystúpime.

Cesta k Sliezskemu domu turistickým chodníkom bola po nedávnej kalamite zahataná a my musíme po asfalte. Nakoniec dorážame aj k Sliezskemu domu, kde je plno turistov vyhrievajúcich sa na terasách a my sa k nim pridávame. Po chvíli vyrážame smer Vychodná Vysoká. Prechádzame okolo Velického plesa, následne okolo Velického vodopádu až o poschodie vyššie ku Kvetnicovému pliesku. Po pravej strane už vidíme v diaľke Bradavicu a po ľavej strane masív Gerlachu. Prechádzame dolinou až k Dlhému plesu, ktoré nás očaruje svojou smaragdovou farbou. V stenách Gerlachu ešte sledujeme kusy obrovských ľadov, ktoré tam už vydržia do ďalšej zimy. Pomaly ale isto sledujeme prichádzajúce mračná z Poľskej strany a ja pomaly začínam zhodnocovať situáciu. Vyzerá, že nízke mračná Gerlach nepreklenú. Dopĺňam vodu tečúcu po skalách a pokračujeme do sedla na Poľskom hrebeni vo výške 2200m ,kde vedie krátka cesta zaistená reťazami.  Pod Rázcestníkom zhliadame krásy Bielovodskej doliny a po krátkom oddychu pokračujeme stúpaním,ktoré nás privedie na Východnú Vysokú. Z úvodu členitejšie stúpanie postupne vystrieda Tatranská kamenná odrhovačka a po hodine výšlapu sa dostávame na vrchol. 

Uff tie výhľady… V diaľke hneď vidno Zbojnícku chatu, hneď nad ňou Lomnický štít, Slavkovský štít v plnej kráse, Gerlach v oblakoch… Poviem Vám stáli a dívali sme sa tam teda pekne dlho. Poslední schádzame dole rýchlejším tempom až stihneme ešte posledný spoj do Popradu. Túra na Východnú Vysokú nie je zrovna najkratšia túra, ale za to odmenená úžasnými pohľadmi. Krásne sfarbené plesá sa striedali s majestátnymi skalnými štítmi. Famózne vyhliadky z vrcholu nám ukázali ďalšie ciele. Tešíme sa.

Peter Babjak

Členovia akcie: Zuzana Loncová, Richard Andreanský, Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 18.08.2018COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén