alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING ORGANIZATION

VEĽKÝ ĽADOVÝ ŠTÍT 2628 (VHT) / SLOVAKIA

Nie je vylúčené, že prví vystúpili na končiar pytliaci, lovci kamzíkov. Prvý písomní údaj o výstupe sa zachoval z roku 1835. Výstup podnikli traja berlínski vysokoškoláci Karl Hartlaub, Alexander Keyserling a Alexander Blasius. Známy je aj výstup na vrchol v roku 1843, kedy na vrchol vystúpili J. Ball (Angličan), W. Richter, C. Ritter, maďarský maliar s neznámym menom a traja sprievodcovia z poľského Jurgova. Vystúpili Suchým žľabom na Ľadovú štrbinu a na vrchol. Dňa 28. decembra 1891 prví v zimnom období vystúpili na Ľadový štít Theodor Wundt a horský vodca Jakub Horvay. Prvou obeťou bola barónka Mittnachtová zo Stuttgartu. Dňa 23. septembra 1911 v alkoholickom opojení, po oslave výstupu na vrchol, počas zostupu na hrebeni stratila rovnováhu


Víkend vo Vysokých Tatrách opäť nesklamal a priniesol množstvo nezabudnuteľných zážitkov,pohľadov a pocitov.V sobotu bola naším cieľom Téryho chata,kde sme sa stretli s posledným členom plánovaného výstupu Darinou Tomašcovou. Dlhé večerné debaty a zábavu vystriedalo skoré ranné vstávanie a ospalé ticho.

Fascinujúci pohľad na fialovo sfarbené zore nám dával najavo ,že je čas vyraziť Kotlinou Piatich spišských plies cez suťovisko nástupu na Ľadový štít. Výškové metre pribúdali až sme sa dostali do Ľadovej priehyby,kde sa nám otvorili panorámy Vysokých Tatier.

Hrebeňový výstup s obtiažnosťou II miestami III šiel plynule. Medzi jeden z najväčších zážitkov patril prelez Ľadového koňa. Ľadový kôň je časť hlavného hrebeňa, ktorá je oproti iným častiam výrazne užšia a exponovanejšia.Vrcholové pohľady boli úžasné a pocit šťastia z dosiahnutého vrchola boli na mieste. Oddych,doplnenie energií,vrcholové foto a mierime späť tou istou trasou opačným smerom.

Unavení dorážame na Téryho chatu,kde nás víta teplé jedlo,studené pivo. Posilnení obiehame poľských tursitov a v krátkom čase sa ocitáme v Starom Smokovci. Ešte pamätná fotka a vyrážame domov.

         Peter Babjak


Členovia výstupu: Michal Klačko, Darina Tomašcová, Martin Horčík, Janka Milatová, Peter Matušík, Jozef Bajaník, Patrik Goldammer, Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 26.08.2017 – 27.08.2017

Alpine Rock

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén