alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Velický zub (CLIMB) / SLOVAKIA

Tak sme na stene rozmýšľali s Darou čo budeme robiť cez víkend. Vravíme si, že je čas zaliezť si aj vonku. Najlepšie hneď Tatry. Voľba padla na dlhšie plánovanú akciu Jubilejnou cestou na Velický zub. Aby toho nebolo málo pred  samotnou Jubilejkou sme si to vydriapali vlastnou cestou k nástupu cesty Výlom vo Velickej stene. Ale poďme pekne poporiadku.

Nedeľa 2:45 ráno. Stretávame sa s Darou na stanici aby sme sa uistili, že RegioJet mešká ako vždy. Je jasné, že prvý vlak do Tatranskej Polianky už nestihneme a odstepujeme si to zas v Poprade. Cesta v prázdnom vlaku ubieha v polospánku a stanica Poprad hlási náš príchod. Necelú hodina čakania na druhý spoj sme strávili na peróne sledovaním východu slnka a prebúdzaním našich milovaných. Nadšení jasnou oblohou cez panoramatické okná tatranských železníc sledujeme svieže farby prírody.

Konečne príchod do Tatranskej Polianky, selfie s tapetou Gerlachu a zrýchleným tempom na Sliezsky dom. Po hodine a pol ho v diaľke skoro nevidíme, čo nie je zvykom. Husté mračná a hmla zahaľovali čo sa dalo. S rýchlymi zmenami počasia v tomto mesiaci treba rátať na dennom poriadku. Teplá nič moc polievka dodala tekutín a my sa vyberáme smerom k Velickému vodopádu.

Nástup na Velický zub sa nachádza cca 30minút od Sliezskeho domu. My sme si to ale najprv skúsili o 25 metrov doprava a skúsili sme si to freestylom vyliezť nepísanou aspoň pod nástup cesty Výlom. Bez použitia friendov a vklínencov sa dalo vyliezť do výšky 2100 metrov odkiaľ sme mali nadhľad nad naším plánovaným cieľom. Obzreli sme si takisto stav a najlepšiu možnosť návratu z Velického zubu. 100 metrovým lanom sme si veľmi pomohli a spať k nástupu po skoro troch hodinách vyhliadok sme sa dostali troma zlaneniami.

Po chvíli nastupujeme o kúsok doľava, kde nás už víta cesta s množstvom borhákov označovaná s obtiažnosťou IV UIAA. Výška steny od nástupu do cesty po vrchol je 135 metrov. V ceste a zostupe je osadených 71 postupových, štandových a zlaňovacích istení. Štandové a zlaňovacie istenia tvoria dva 95 mm borháky z nerezovej ocele. Naviazaný na prvom konci lana naberám výškové metre až kým 100 metrové lano nie je nacvakané asi do troch štvrtín a vysielačkou dávam signál Dari cez silný vietor, že má zelenú a začínam doberať. Väčšinou pohodvá a oddychová lezecká cesta trocha potrápila na dvoch miestach aj mňa ale vzhľadom na nie suchú skalu lezenú v ťažkých topánkach sa nebolo čomu čudovať. Približne po dvoch a pol hodinách lezenia a doberanie stojíme pred poslednou dĺžkou. Vietor sa už zdvihol riadne a cit v prstoch zas poklesol. Vrchol som dotiahol a v tesnom závese sa vliezla na vrchol aj Darina. Radosť z vydareného výstupu sme si nechali na neskôr, lebo pokročilý čas nás nútil urýchlene zlaňovať vopred vyhliadnutou cestou. Znova nás tri lanové dĺžky dostali až na začiatok. Zhadzujeme sedáky, balíme lano a rýchlym krokom putujeme na zaslúžené pivčo na Sliezsky dom.

Pre nás krásny zážitok a deň za všetkých možných podmienok.

Peter Babjak

Členovia akcie: Darina Tomašcová, Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 20.05.2018COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén