alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Sněžka 1603 (Tourism) / Czech Republic

Ako oslávi sviatočný deň správny turista? 

Turistikou. A to nie hoci akou, ale rovno návštevou najvyššej hory. Českej republiky. 

O Sněžke nájdete viac informácií na konci článku, teraz si priblížime, čo taký výlet obnáša: dlhé ponocovanie, časté prestupovanie, hltanie kilometrov vlakom a autobusom, minimum spánku, návštevu typickej českej „boudy“, mimo sezónne služby, víchor na vrchole a ešte sneh, veď čo by to bola Sněžka bez snehu…  

Stretko sme si dali pol hodinu po polnoci, nastupujeme 1x na vlak smer Žilina – Pardubice, kde nestíhame plánovaný prípoj kvôli meškaniu, takže hľadáme alternatívu, pôjdeme neskorším spojom do Hradca Králové, odtiaľ vlakom do Trutnova, z Trutnova do Svobody nad Úpou tiež vlakom a odtiaľ konečne autobusom do Pece pod Snežkou. Je to srandovné, v Čechách nie je sviatok, takže vo vlaku samá omlaď a pracanti a dvaja Slováci na výlete :-). Niečo po ôsmej hodine začíname výstup patrične posilnení (kávou a pivkom). Peťo sa nedal ukecať, že by sme si to skrátili trošičku lanovkou na Růžovú horu, aj to by bol určite zážitok. Prvou zástavkou je Děčínska bouda, ktorá je ideálnou zástavkou pre smädného a hladného turistu. Od nej je to už iba na skok na vrchol, teda asi skôr na dve tisíc skokov. Trasa vedie hrebeňom s miernejším stúpaním až do sedla s názvom Nad Růžovohorským sedlem. Odtiaľto na vrchol treba ešte prekonať záverečný výšvih – cca 200 výškových metrov v podobe „obrých schodov“ – totižto počas novembra tento úsek prechádzal úpravou terénu, takže tam boli naskladné kopy skál, ktoré zatiaľ ešte nemali svoje správne umiestnenie. Na vrchole sme sa dlho nezdržali, vietor tam mal svoje vlastné predstavenie – maximálka za doobedie bola 31,3 m/s. Spravili sme si zopár fotiek, kúpili suveníry v Poštovně a radšej sme utekali dole z toho vetriska. Po ceste naspäť sme sa opäť stavili v Děčinskej boude, či sa tam medzičasom niečo nezmenilo. Nezmenilo :-). Tu sme si naplánovali spoje pre cestu späť. Tento krát to bolo iba o 3 prestupoch – z Pece busom až do Hradca Králové – tu Peťa oslovila moderná autobusová stanica a hodiny na veži, ktorá je súčasťou stavby železničnej stanice. Z Hradca Králové sme cestovali vlakom do Pardubíc a odtiaľ už priamo do Žiliny, kde sme sa vrátili na miesto štartu po cca 25 hodinách, cca 928 km v dopravných prostriedkoch a cca 12,5 km s prevýšením cca 850 m. 

Viac o tomto kopci:

Hora Sněžka je so svojimi 1603 metrami najvyššou horou nielen Krkonôš, ale aj celej Českej republiky. Nejedná sa o nijak významný európsky vrchol no skalnatým vrcholom hory Sněžky, ktorý má rozlohu asi 30 akrov, prechádza česko-poľská hranica. Na severnej poľskej strane sa svahy Sněžky zvažujú do údolia rieky Lomničky. Južné svahy na českej strane spadajú do Obřího dolu, západné klesajú na Úpská rašeliniská a východnej prechádza v Obří hreben. Meno Sněžka vzniklo z pôvodného pomenovania Snežná, odvodeného od stavu „snehom pokrytá“. Než sa však súčasné meno hory v roku 1823 ustálilo, jej prvým menom bol Pahrbek Snežný, Sněžovka a občas sa jej hovorilo aj Sněhovka. Skalnatý holý vrchol hory ponúka návštevníkom nádherné panoramatické výhľady do krajiny českej i poľskej strany a na celé Krkonoše. Tým úplne prvým kto na vrchol vystúpil, ako vypovedajú historické záznamy, bol v roku 1456 neznámy Benátčan, ktorý hľadal v horách drahé kamene. V minulosti bývala Sněžka dôležitým pútnickým miestom, dnes láka celoročne množstvo turistov, ktoré tešia výstup na najvyššiu českú tisícku.

Anna Tužinčinová

Členovia akcie: Anna Tužinčinová, Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 01.11.2018COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén