alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Spoločne na Slemä 1514 a Ohnište 1538 (Tourism) / Slovakia

Posledná akcia v roku 2019 bola úžasným predvianočným darčekom pre všetkých zúčastnených, ktorí nedali na predpoveď a spoľahli sa na tú moju ktorá sa nikdy nemení… Sú ňou smiech, pohyb, nájdenie vnútorného pokoja a pohyb v prírode.

Slemä a Ohnište sú vcelku menej známym a navštevovaným turistickým miestom. Hlavne v zimnom období o čom svedčí aj posledná návšteva pred nami , ktorá sa datovala podľa pamätného zošita necelé dva týždne dozadu.

Táto časť Nízkych Tatier má čo ponúknuť a osobne ma prekvapilo koľko sa toho našlo. Okrem rôznych jaskýň, partizánskych bunkrov, zrúteného lietadla z čias druhej svetovej vojny, výhľady na ďumbier a celý hlavný Hrebeň Nízkych.

Celkový 25km dlhý okruh sa začína tesne za Liptovským Jánom, pokračuje okolo Stanišovskej jaskyne (ktorá nás veľmi zaujala ale žiaľ v zime sa do nej turista nedostane), lúkami, strmým svahom až do sedla, kde nájdete krásnu osada sympatických chatiek.

Pokračovanie vedie okolo starých partizánskych bunkrov do ktorých sa zmestí počet štyroch ostrieľaných turistov, ktorých výzbroj v ploskačke namiesto pušného prachu nesie Tatranský čaj.

Záverečná fáza cesty k nášmu prvému vrcholu je skôr prekážkovou dráhou ako značeným chodníkom. Preliezanie spílených stromov rovno na chodník nebolo najvhodnejším riešením pilčíkov, ale ak ide o celkový výrub priľahlých lesov tak uznanie za „dobre“ vykonanú  prácu sa im musí nechať !

Vrch Slemä patrí k pietnym miestam a na mieste tragédie sa nachádza pamätník s menami obetí kde v októbri 1944, (piatok 13-teho) narazilo sovietske lietadlo so zmiešanou rusko-slovenskou posádkou a haváriu nikto neprežil. 

Samotné trosky spadnutého Iľjušina IL-2 boli pre mňa osobne veľkým lákadlom a dúfam, že tieto riadky nečítajú partizáni ktorí zbierajú farebný kov, lebo kvalitného hliníku po 80 rokoch ležania tam ostalo pri pamätníku ešte riadne množstvo.

Vzdajme hold vojakom a poďme smerom na Ohnište. Cestou zostupujeme strmým svahom ktorý si opäť pomaly nastúpame po tom ako prejdem krásne lúky. Samotné Ohnište sa nachádza 20 minút od zostupovej cesty. Stojím na pokraji vysokej skaly a čakáme…. Po chvíli to príde hmla ustúpi, obloha sa vyjasní a nám sa naskytne pohľad, ktorý v nás na dlhý čas ostane. Celý hrebeň Nízkych Tatier na dlani… Ďumbier,Chopok, Rotunda.

Čas je neuprosný a ženie nás späť na značený chodník k dlhému zostupu. Slnko sa pomaly ukladá za horizont a my z diaľky sledujeme skalné okno Ohnišťa, na ktoré sa tešíme nabudúce.

Záverečná fáza 6 km chôdze asfaltovou cestou ubieha už miestami nekonečne ale každým krokom máme na mysli že sme bližšie k cieľu, ktorý nakoniec samozrejme s pocitom úspechu dosiahneme.

Bol to krásny deň so skvelými ľuďmi na ktorý nikto z nás nezabudne.

Peter Babjak

 

Členovia akcie: Peter babjak, Vitalii Izai, Dominika Jánošíková, Martina Pôbišová

Akcia uskutočnená: 22.12.2019COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

© 2020 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén