alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

SLAVKOVSKÝ ŠTÍT 2452 (VHT) / SLOVAKIA

Keď mi Peťo napísal, že pôjdeme na Slavkovský štít a Rysy tak si vravím: “Dám to? Mám na to? Ale však Peťo vie ako som na tom, tak keby mi neveril, že to dám, tak ma nezavolá”.

Prišla som k Peťovi, v hodinu kedy sa iní prevaľujú v posteli na druhý bok. Dozvedela som sa, že z pôvodnej osem člennej skupiny ideme piati. Peťo, Jožko, Vladka, Darinka a moja maličkosť. Jožko je preborník v tetrise, podľa toho ako naskladal toľko vecí do auta.

Za svitu mesiaca prichádzame do Starého Smokovca. Rýchlo povyhadzovať veci z auta, roztriediť čo treba a čo nie, a môžeme vyraziť smerom na Hrebienok. Skoré vstávanie bolo odmenené nádherným východom slnka. Je nádherné keď sa môžete v tomto uponáhlanom svete zastaviť a vychutnať si silu okamžiku. Cieľ bol jasný, takže sme sa vydali smerom na Slavkovský štít.

Na hranici medzi pásmom lesa a kosodreviny sme si spravili prestávku (ja kratšie aj počas výstupu) s výhľadom na Tatranské štíty. Bolo krásne pozrieť sa na Lomnický štít a povedať si “tam som bola, a po svojich”. Na tejto vyhliadke Peťo vyťahuje svoje sociálne okuliare. Keď som sa na neho pozrela, pripomenul mi profesora Huberta J. Farnswortha z Futuramy. Okrem toho, že ja som sa zabávala na tom koho mi pripomína, vznikol geniálny dialóg:

“Peťo, ty cez to aj niečo vidíš?”
“Viac ako si myslíš”
“Peťo, niečo ti spadlo”
“Však nevidím :-)”

Pauza skončila a my pokračujeme ďalej.V kosodrevine je už poznať, že je o niečo viac snehu. Kedže sme odhodlaní dosiahnuť cieľ, brodenie a prepadávanie sa v snehu, nás nezastaví. V stúpaní nás sprevádza výhľad na okolité mestečká Vysokých Tatier a Poprad.

Vyskúšala som si ako sa asi cíti korytnačka, keď sa prevalí na pancier. Hlavou dole kopcom, na chrbte, ani do prava, ani do ľava. Keď som sa pozbierala, vyfasovala som od Peťa cepín s inštrukciami a názornou ukážkou ako sa používa.

Konečne sme sa dostali na skaly. Začali sme “kamzíkovať” a postupovať k cieľu našej výpravy. S panorámou Tatranských štítov sa nám ukázal aj Slavkovský. Keď som sa pozrela, čo nás ešte čaká, napadol mi oslík zo Shreka “už tam budem?”

Za sprievodu silného vetra sme dorazili na vrchol štítu, ktorý sa nachádza vo výške 2452 m.n.m. Počula som, že z vrcholu sú nádherné výhľady, ale až keď to vidí človek na vlastne oči až vtedy uverí.

Ďakujem Peťovi a členom Alpine Rock, že ma k sebe pribrali, a už teraz sa teším na ďalšiu akciu.

               Janka Milatová

Členovia výstupu: Jozef Holtán, Darina Tomašcová, Vladimíra  Rosincová, Janka Milatová, Peter Babjak     

Akcia uskutočnená: 29.10.2017  COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén