alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Poprad-Tatry pohľad unášaný vetrom

Písal sa 4. jún roku 1783 keď Jacques Étienn Montgolfier spoločne so svojím bratom Josephom Michelom prezentovali v rodnom mestečku Annonay vo Francúzsku svoj úžasný vynález – prvý papierový balón plnený horúcim vzduchom.

Dnes o 235 rokov neskôr som vyskúšal ich vynález ja sám. Let najväčším balónom 8 miestnym OM -7000 s kapacitou 8 miest plus 1 pilot stál za to. Kvôli letnej termike bolo rozbalenie  a nafúknutie balónu naplánované na šiestu hodinu ráno. Trvalo necelú hodinu, kým balón mohol odštartovať.

Odlepením sa od zeme a pomalým naberaním výšky sa z poza vrcholov stromov začali ukazovať majestátne Tatry, kvôli ktorým bola táto lokalita na let balónom vybratá. Júžný vietor nás smeroval smerom do diaľky a panoráma Vysokých Tatier nám ponúkala úžasný výhľad na štíty, ktoré už zdolané máme a takisto tie, ktoré na zdolanie čakajú.

Famózne a cenné výhľady trvajúce asi hodinu potešili oko všetkých a vytvárajúca sa oblačnosť nad Tatrami potvrdzovala prichádzajúcu hlásenú predpoveď výskytu búrky.

Holandským pilotom ovládaný balón strácajúci sa v diaľke, následný neúspešný pokus o pristátie nás poslal na ďalšiu pol hodinu do výšin kým sme našli vhodnú plochu na bezpečné pristátie mimo stĺpy vysokého napätia.

Nízko letiaci balón obrích rozmerov priťahoval pozornosť miestnych ako aj zvedavosť nemiestnych spoluobčanov, ktorí v domnení stretu s vesmírnou loďou začali na balón útočiť slovne. Po bližšej analýze ľudskej posádky nás poprosili o 50 centov a následným spustením horákov na plný výkon boli strachom nútení rozutekať sa všetkými smermi od balónu.

Pristátie prebehlo hladko a už sa len čakalo na sprievodný tím kvôli zbaleniu a rozmontovaniu tohoto úžasného vynálezu.

Nasledovalo skupinové balenie a naloženie korábu. Prekvapením bol krst vzduchoplavcov pri pohároch na vysokej stopke.

Určite sa pokúsime o zimný let ponad vysoké Tatry ešte raz kedy termika a chladný vzduch umožňujú za priaznivých podmienok aj celodenné lety.

Peter Babjak

Členovia akcie: Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 28.07.2018COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén