alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING ORGANIZATION

PIZ BERNINA 4049 (VHT) / Swiss

Piz Bernina  je najvýchodnejšou štvortisícovkou, najvyšším vrcholom tzv. Berninských Álp a zároveň aj najvyšším vrcholom a jedinou štvortisícovkou Východných Álp. Nachádza sa v juhovýchodnom Švajčiarsku na hraniciach s Talianskom. K výstupu je hojne využívaná chata Marco e Rosa 3609m. Zo švajčiarskej strany vedie prístupová cesta skalným hrebeňom Fortezzagrat a potom ľadovcovým balkónom Bellavista. Problémom je dĺžka a prechod ľadovcom s trhlinami.


Druhý pokus o v výstup najvýchodnejšie položenej štvortisícovky Alp – Piz Bernina 4049m sa skončil predčasne vo výške 3450m kvôli značne sa zhoršujúcemu počasiu.      

Je to ľadovcový vrchol, ktorý sa k severu prezentuje spolu so svojim susedom, horou Piz Roseg, 1 000 m vysokou, ľadovou stenou. Z juhu je to skalná stena o výške takmer 1000 metrov. Výhľady z vrchola sú výborné na oblasť pohorí Albula a na žulové, neprístupné vrcholy Bergellu.   

Náš výstup začal v ideálnych podmienkach,skákali sme cez stovky trhlín,kochali sa pohľadmi. Vízia dosiahnúť vrchol bola silná. Preskákali sme si to ľadovcom,vyšli hore skalami. Zažili sme dunenie padajúcich lavín,niektoré sme videli v priamom prenose, hlavne tie kamenné z hrebeňa Fortrezzy. Pri nástupe na lezeckú časť Fortrezzy sa celý masív Berniny začal zahalovať do hmly,čo bolo veľmi zlé znamenie pre veľký výskyt ľadovcových trhlín a dezorientáciu v hmle. 

Bolo dobrým rozhodnutím ukončiť pokus o výstup vo výške 3450 metrov v daný deň a absolvovať návrat na východiskový bod lanovky Diavolezza. Búrka a silný vietor nás zastihli na konci prechodu ľadovcom. Dosať sa do bezpečia posledných 300 výškových metrov bolo miestami nemožné. Kto nezažil nevie… Potlesk ľudí,ktorí sledovali záverečný miestami núdzový výstup na stanicu lanovky bol na mieste.

Táto akcia nám dala veľa skúseností pre ďalšie plánované akcie. Hory sú hory…. Buď nás príjmu alebo nie. Správne rozhodnutia nás držia nažive.

Peter BabjakČlenovia výstupu: Pavol Karas, Jozef Holtán, Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 18.08.217 – 20.08.2017

Alpine Rock

 

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén