alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Ostrá 1263 (Tourism) / Slovakia

Veľkú Fatru má väčšina horalov zafixovanú predovšetkým v podobe pekného, hôľneho hlavného hrebeňa. Preto je dosť možné, že mnoho z nich ani len nenapadne prehľadať zákutia ako je okolie Blatnice. Práve tu sa nachádza  jeden z najkrajších vrcholov nielen Veľkej Fatry ale i Slovenska.

Alpine Rock nie je len o lezení a VHT. Radi sa vyberieme oddýchnúť  si aj na menej náročné turistické akcie kde spoznáme krásy nižších vrcholov u nás v okolí alebo významnejších vrcholov na Slovensku. Ďalšou takou akciou bol výstup na Ostrú. Zvolili sme si ju ako alternatívu Veľkému Rozsutcu na ktorom od 01.03.2019 prebieha sezónna uzávera.

Ostrá spolu s Tlstou (1373) tvoria výraznú dominantu horného Turca. Vedú na ňu značkované chodníky z Gaderskej a Blatnickej doliny. Ostrá má dva vrcholy, z ktorých iba na východný vedie značkovaný chodník. Zo sedla medzi vrcholmi sa dá po spevnenom neznačkovanom chodníku vyjsť na západný vrchol. Je z neho rozhľad na celú Turčiansku kotlinu. 

V mini zostave troch členov sme sa vybrali od chatkovej oblasti Gader dolinou Konský dol, ktorá nás priviedla na Muráň. Nenáročným chodníkom sme sledovali krásy predierajúceho sa slnka. Po pár kilometroch chôdze sme došli ku krásnej jaskyni, ktorá mala podobné črty ako jaskyňa Mažarná vo vedľajšej doline. Tú si ale radi necháme nabudúce pri výstupe na Tlstú.

Listnatá dolina sa postupne menila na zľadovateľú a za pomoci stúpacích želiez sme sa dostali napokon až na samotný vrchol. Pred ním sme sa ešte zastavili na blízkej skale pozrieť si výhľady 

Z Muráňa sme sa po žltej dostali na náš cieľ Ostrú, kde sa nachádzali reťaze aj skalný oblok, ktorý trebalo podliezť. Zopár vrcholoviek na záver a poďme späť ako sme prišli.

Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 02.03.2019COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén