alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Nočný prechod Krivánskej Malej Fatry

V nížinách Slovenska už v plnom prúde prekvitá jar, ale na hrebeňoch našich hôr je ešte stále súvislá  snehová pokrývka. Rozhodli sme sa využiť koniec zimy na prechod hrebeňa Malej Fatry za svitu mesiaca. Dvakrát sme akciu presúvali kvôli zlému počasiu alebo lavínovej situácii, ale tretí pokus sľuboval zimnú nočnú idylku: jasná obloha a mesiac pár dní po splne.

Posledným poobedným autobusom sme vyrazili zo Žiliny do Vrátnej. Autobus bol preplnený, takže sme si museli chvíľu postáť. Z Vrátnej sme začali náš výstup popod lanovku okolo piatej hodine poobede. Po pár minútach zhadzujem vrstvu oblečenia, táto časť trasy, ktorú som absolvoval už nespočetnekrát, je asi moja najmenej obľúbená. Cestou sme minuli zopár posledných skialpinistov a turistov, ktorý schádzali dolu do Vrátnej. Do Snilovského sedla prichádzame už za tmy. Sneh je mokrý a mäkký a všetci dúfame, že do noci stvrdne. Po zimnom značení pokračujeme na Chatu pod Chlebom. Tu sme strávili zopár hodín, vypili niekoľko pohárov tekutého chleba a zajedli to selským tanierom a parenými buchtami, každý podľa chuti.

Okolo jedenástej večer sme sa vystrojili na odchod a pripravili na náš hlavný program. Spravili sme zopár pekných fotiek a vyzbrojení mačkami, čakanmi a dobrou náladou sme sa vybrali opäť do Snilovského sedla. Sneh na južnej strane Fatry bol stále mäkký, už bolo cítiť stopy jarného oteplenia. Prechádzame okolo Veľkého Kriváňa na Pekelník. Mesiac krásne svieti a my si vychutnávame bujné krivky Malej Fatry. Dá sa ísť aj bez čelovky a v tme si nemožno nevšimnúť množstvo prevejov, ktorým sa snažíme vyhnúť. Pred Malým Kriváňom začína byť terén trochu exponovanejší a strmé svahy lemujú vyšľapaný chodník. Krok vedľa by mohol znamenať nezastaviteľný pád. V tomto duchu pokračovala naša cesta cez Stratenec, Biele Skaly až na Suchý. Na Suchý sme dorazili asi o 5 ráno, niektorí už celkom zničení dlhým prechodom a nedostatkom spánku. V diaľke sa už začínalo brieždiť, na východ slnka, ktorý mal prísť cca za hodinu sme však nečakali. Cesta na chatu pod Suchým bola tiež zaujímavá, zostup je strmý, brodíme sa mokrým snehom a musíme obchádzať popadané stromy. Výhľady sa nám strácajú v hmle. Asi po hodinke sme prišli k chate, ktorá bola stále v nočnom režime. Nikde ani stopy po ľuďoch.Tu sa naša skupina rozdelila na zanietených pivárov, ktorí si chceli hodinku počkať kým spustia výčap a oddýchnuť si a neposedných vlakonahánačov, ktorí chceli stihnúť vlak z Nezbudskej lúčky aj za cenu čapovaného piva.

Nočný prechod hrebeňa Malej Fatry dopadol do tretice úspešne. Vynikajúci zážitok v ideálnom počasí so super partiou ľudí a bez straty na životoch.

Martin Horčík

Členovia akcie: Tatiana Vančová, Vitalii Izai, Jozef Bajaník, Martin Serafín, Zuzana Loncová, Martin Horčík, František Nemec, Peter Matušík, Peter Babjak 

Akcia uskutočnená: 23.03 – 24.03.2019COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

© 2019 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén