alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Mont Blanc 4810 (NORMAL ROUTE) / FRANCE

Hoci možno napokon celý výlet vyznel trošku prvoplánovo, myšlienka mikro expedície na Mont Blanc vo mne tlela už nejaký čas. Pointou bolo vystriehnuť ideálne počasie, využiť príležitosť a v čo najkratšom čase prekonať najskôr vzdialenosť medzi Žilinou a Chamonix, a následne prevýšenie cca 3800 m k vrcholu MB. Koncom leta 2015 sa naskytla príležitosť skúsiť si to spoločne s Petrom a mojou manželkou Nyx, pre ktorých bola táto hora stále ešte nezodpovedanou otázkou. Cestu do Francúzska sme absolvovali viac menej úspešne, na rozdiel od zásob potravín, ktoré sa v prenosnej chladničke namiesto chladenia uvarili. Pre tých, ktorí sa radi poučia na chybách ostatných malá rada: Vetrák na poklope chladničky nezakrývať. Predpoveď počasia sa po príchode zmenila iba mierne, plán bol nechať sa najskôr lanovkou vyviezť na midi (cca 3800 m), trošku sa aklimatizovať a ráno hor sa smer Tête Rousse (3167 m).

Dalo sa to zvládnuť hoci bolo cítiť, že krátky pobyt na hornej stanici lanovky na midi namiesto riadnej aklimatizácie zďaleka nestačil. Na chate kontrolujeme predpoveď a zisťujeme, že v plánovaný deň výstupu sa má počasie radikálne zhoršiť, z čoho vyplývalo jediné, pokúsiť sa o vrchol už nasledujúci deň. Tête Rousse opúšťame v skorých ranných hodinách. Zradný a nebezpečný kuloár absolvujeme relatívne bezpečne po tme, niekoľko hodín pred východom slnka. Je tma, na úpätí hory je relatívne bezvetrie a kamenistý podklad miestami pokrývajú vrstvy snehu alebo ľadu. Strmým svahom stúpame pri svetle čeloviek pomaly vyššie a vyššie. Novú Gouterku (Refuge du Goûter 3815 m) som takto naživo videl po prvý krát. Je to vskutku impozantná stavba.

Odpočívame na drevených laviciach, zvažujeme možnosti a stále dúfame, že sa predpoveď na poslednú chvíľu predsa len zlepší a my získame viac času na odpočinok, no márne. Aby sme to dokázali otočiť, museli sme z chaty vyraziť najneskôr okolo 11 hodiny. Nyx sa s nami lúči, berie si na cestu dolu „taxi“ a my s Petrom pomaly kráčame smer Mont Blanc.

Prelom medzi letom a jeseňou sprevádzala jasná obloha vďaka čomu sme počas výstupu mohli obdivovať neskutočne krásne výhľady. Cestou hore sme odpočívali kde sa dalo. Časovo to bolo podstatne náročnejšie ako sme predpokladali a tak sme sa na vrchol MB „doterigali“ až podvečer. Leto sa s nami rozlúčilo krásnym západom slnka a neskôr, počas nemenej vyčerpávajúcej cesty dolu, aj nezabudnuteľne krásnou hviezdnou oblohou. Na Gouterku sme dorazili po tme. Vyčerpaní a unavení a predsa naplnení všetkou tou nesmiernosťou ktorá nás obklopovala. Rehydratácia, odpočinok a konečne aj spánok nás pripravili na poslednú etapu expedície, ktorou bola cesta dolu a späť na Slovensko.

Nakoniec to bola skutočne iba taká malá mikro expedícia, no rozhodne bola naplnená zážitkami a krásou, ktoré skrátka treba zažiť. Rada na záver: Ak by ste sa niekedy predsa len chceli pokúsiť o niečo podobné, rozhodne choďte aklimatizovaní.  

Milan Ďuroš

Členovia akcie: Nikola Ďurošová, Milan Ďuroš, Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 18.09. – 22.09.2016COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén