alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Matterhorn 4478 (climb) / Swiss

Tohtoročnú alpskú lezeckú sezónu sme skúsili ukončiť naším dlhoročným snom – 4478 metrov vysokým Matterhornom.

Čakalo sa na počasie. Prognóza, predpovede, nenaznačovali nič dobré no skúsili sme to aj tak. Výstupovému dňu, plánovanému na nedeľu 03.09.2017 predchádzal presun do Švajčiarskeho Zermattu vzdialeného od nás 1200 km.

Dosiahnúť východiskový bod – chatu Hörnlihütte (3260) bolo v silnom vetre presahujúcom 80 km/h miestami problém ustáť. Z dvoch hodín sa stali tri a chata Hörnlihütte nás privítala milou večerou. Výhľady z panoramatických okien na nastávajúci výstup boli nepredstaviteľné. Blesky a silný nárazový vietor neveštili nič dobré. Spoliehali sme na predpovede, satelity a intuíciu. 

Nocľah na izbe č.12 nás spojil s Američanmi Austinom a Davidom, ktorí sa o výstup pokúšali v daný deň ale bez úspechu. Hory spájajú ľudí a preto sme sa rozhodli pokus o výstup spojiť s dvojicou Amerických lezcov. Následné ráno, budík 3:30, raňajky, revízia materiálu, nasadenie postrojov a mačiek. Poďme to skúsiť za svitu čeloviek. Matterhorn je hora, ktorá chce odvahu a guráž. Detailné preštudovanie máp a GPS navigácie nie sú zárukou úspešného výstupu.

Orientácia v takto členitom teréne len za svitu čeloviek je veľmi náročná a nebezpečná. Kráčate po zamrznutom fiktívnom chodníku, širokom na jednu nohu a pod vami je útes hlboký 600 výškových metrov. Niekedy je lepšie nevidieť.

Prvý na lane – Milan Ďuroš preukázal chválihodné lezecké umenie nielen pri dosahovaní pohybových výkonov, vytrvalosti ale celkovo jeho prístup k daným problémom a situáciám, ktoré vznikali si zaslúži moje uznanie a viem prečo som si pokus o výstup vybral práve jeho.

Naberanie výškových metrov za značne zhoršených podmienok prebiehal plynule avšak lezenie v ľade a snehu v mačkách spôsoboval časový sklz. 

K dosiahnutiu vrcholu za ideálnych podmienok je za potreby liezť rýchlosťou 300 výškových metrov za hodinu ale v daných podmienkach to nebolo možné. Hral proti nám čas a bivakovacia chata Solvey (4003) pred samotným záverečným výstupom na hrebeň Matterhornu bola blízko a zároveň tak ďaleko.

Vo výške približne 3900 metrov sme sa po dlhom rozhodovaní s Američanmi zhodli na ústupe. Nevydalo by to…

Bolo to dobré rozhodnutie. Po návrate na chatu Hörnlihütte pohltila hmla a mraky masív do polky jeho majestátnej výšky. V tom čase by sme dosahovali  pravdepodobne vrchol. Podmienky by nás uväznili bez možnosti pohnúť sa ďalej, bez orientácie. Zlaňovanie z tejto výšky bez pomoci umelých zaistení zabralo skoro 7 hodín, čo ukazuje na náročnosť terénu a náročnosti výberu vhodnej skaly na bezpečné zlanenie.

Na Matterhorne nie ste v bezpečí až kým nie ste úplne dole. O tom svedčí aj značný počet krížov a pamätníkov.

O výstup sa pokúsim aj budúci rok. S väčšou pokorou a úctou k tomuto skalnému masívu.

Peter Babjak

Členovia výstupu: Milan Ďuroš, Peter Babjak, Austin (USA), David (USA)

Akcia uskutočnená: 01.09.2017 – 03.09.2017COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén