alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING ORGANIZATION

Lomnický štít 2634 (VHT) / SLOVAKIA

Lomnický štít patrí k najznámejším štítom Tatier. V minulosti bol dlho považovaný za najvyšší štít Vysokých Tatier. V súčasnosti, keď aplikujeme tézu „Všetko čo je v Tatrách pomenované patrí medzi vrchy“, je považovaný za tretí najvyšší vrch Tatier. Ak druhý najvyšší vrch Tatier Gerlachovskú vežu budeme považovať za súčasť masívu Gerlachovský štít, potom považujeme Lomnický štít za druhý najvyšší štít Tatier


Druhý tohtoročný výstup na „Deda“ v podaní skvelej partie lezcov s viac či menej skúsenosťami sa opäť vydaril bez problémov.

Birkenmajerove rebro ponúka mnoho zážitkov a za každým je iné. Prognóza počasia na piatok 15.09.2017 bola viac než dobrá. Nízka oblačnosť napovedala, že štíty nad 2200 metrov sa budú nachádzať nad oblakmi čo ale znamenalo, že časť výstupu bude vedená za značne zníženej viditeľnosti a zhoršenej orientácie. Výstup začal v Lomnickom sedle s nasadením prilieb, sedákov a lezeckého materiálu. Nutný bezpečnostný predhovor a ide sa na to. Vedenie celkovo siedmich členov bolo rozdelené na dve družstvá.

Zníženie rizika na minimum je prvoradé. Vedenia sa ujal Peter Babjak a Jozef Bajaník. Zvolené metódy istenia pri takto početnej skupine boli správne aj keď časovo náročnejšie.

Nie sme horskí vodcovia (zatiaľ) ale značné svetové výstupy a skúsenosti s horami vysokými do 6000 metrov nám dali skúsenosti a naučili nás veľa.

Obe skupiny si viedli výborne. Využili základné techniky pohybu po skalách a naučené spôsoby istenia,ktoré v Alpine rock postupom časom na umelých stenách a kurzoch nadobudli. 

Oceňujem obzvlášť prístup a záujem Jozefa Holtána k danej horolezeckej problematike a záujem o lezecké techniky. Zúčastnil sa so mnou podstatne náročnejších projektov a verím, že do budúcna bude samostatným lezcom,ktorý bude ochotný rozvíjať myšlienku Alpine Rock, lebo viem že na to má.

Po prekonaní piatich lanových dĺžiek sme sa v pokročilom čase dostali 25 metrov pod samotný vrchol štítu, ktorého samotná cesta je zaistená reťazami a umelými krokvami. 

Samotný vrchol-Lomnický štít 2634 metrov, výhľady v mračnách si vychutnal každí.

Vrcholové pivko a rýchly zostup Emericiho nárekom na nestihnutú poslednú lanovku….

Z horolezeckého výstupu sa zrazu stala turistika dlhá 10 kilometrov,nutnosť dostať sa do tatranskej Lomnice. Také sú hory… Vždy ponúknu niečo „viac“.

Výstup hodnotím ako veľmi úspešný

Peter Babjak


Členovia výstupu:  Janka Milatová, Peter Matušík, Jozef Bajaník, Katarína babjaková, Jozef Holtán, Monika Kutejová, Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 15.09.2017

Alpine Rock

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén