alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

LIPOVEC-STREČNO (RAFTING) / SLOVAKIA

Váh tečie cez štyri kraje a jeho povodie je asi 1/3 Slovenska. Nečudo, že má viac možných miest na splavovanie. Rafting v okolí strečna je zaujímavý predovšetkým pre bežných rafterov, ktorí sú spokojný s pokojnou riekou. Napriek tomu, že ponúka menej adrenalínu ako Belá na Liptove, môžete si na tomto úseku prezrieť bohatú prírodu a historické pamiatky. Na rovnakom úseku, kde sa dnes organizuje športový rafting, bolo v minulosti rozšírené tradičné pltníctvo.

Náš prvý tímový pokus o splavenie Váhu a zaradenie raftingu ako doplnok aktivít Alpine Rock dopadol nad očakávania. Príjemné a kľudné unášanie hladinou rieky Váh s nespočetným množstvom pádlových vojen medzi jednotlivými člnmi, mužmi cez palubu a (ne) priateľskými súbojmi vytvoril úžasný deň všetkým. Štart športového splavu sa nachádza v Lipovci, obci neďaleko najväčšieho okresného mesta na Slovensku, Martina. Využíva sa rieka Váh, ktorá tečie severozápadným smerom k Žiline. Nie je to však priama trasa, ale množstvo menších či väčších zákrut. Trasa Lipovec – Strečno meria približne 13 kilometrov. Je to veľmi kľudná voda oddychového charakteru, vhodná aj pre rodiny s deťmi. Splav za obvyklých podmienok neprekročí hodinu a pol. Nám sa to podarilo s nadhľadom za dve a pol hodiny. Tento raft sme brali viacmenej len ako zábavu a prvé zoznámenie. Voda nám má čo ponúknuť a toto prvé stretnutie s ňou utužilo náš kolektív a sme odhodlaní postupne naberať skúsenosti s príležitostným raftingom popri horolezectve ako u nás tak aj v zahraničí. V budúcoročnej sezóne to zoberiem už trocha vážnejšie a pokúsime sa o splav rieky Belá v jarných mesiacoch ako aj vodný kanál Čunovo, čo sú už splavy trocha inej kategórie.

Peter Babjak

Členovia akcie: Peter Matušík, Vladimíra Vodzinská, Zuzana Loncová, František Nemec, Milan Ďuroš,  Jozef Bajaník, Peter Babjak

Hostia akcie: Peter Kocian, Peter Hradský, Michal Klačko

Akcia uskutočnená: 19.08.2018COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén