alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Kráľova hoľa 1946 (TOURISM) / SLOVAKIA

Koncom mája sa uskutočnila turistická akcia na nami ešte neprebádanú časť Nízkych Tatier. V minimalistickom zoskupení štyroch členov Alpine Rock sme sa z východiskového bodu v Žiline presunuli do Telgártu, ktorý bol zvolený za štart nášho výstupu. Prognóza na sobotu bola jednoduchá 1000 výškových metrov a necelé 3 hodiny výstupu.

Červená turistická značka nám udávala cestu až na vrchol a pri jej postupnom zdolávaní sme mali možnosť vidieť veľa zaujímavých pohľadov od kvetov až po stromy (tie pohľady si treba vážiť, nebudú tu večne) a od jašterice až po vretenice.

Ranné teplo bolo značné a slnko predierajúce sa cez oblaky tomu ani trocha nepomohlo, hlavne pri úvodnom rozbiehaní sa do kopca na dvojke miestami na jednotke. Tempo sme mali dobré a oproti tabuľkovým časom sme si celý čas vytvárali značné náskoky. Cesta popod stožiare nás doviedla až ku kamennej trafostanici, odkiaľ už bolo v diaľke vidieť stožiar televízneho vysielača od ktorého nám k vrcholu Kráľovej hole chýbalo ešte niečo cez 300 výškových metrov.

Prekonávame posledné zvyšky snehových polí kde za sebou zanechávame moderného snehového mužíka. Križujeme cestu, nás križujú cyklisti a krížom to berieme aj cez lúku smerom k vysielaču. Zaujímavá a technicky celkom náročná stavba poskytuje o sebe všetky technické informácie už na začiatku a my obdivujme výšku, kotvenie a celú realizáciu stavby.

Vysoké Tatry sú z veľkej časti pod oblakmi a sem tam sa nám z časti ukážu (akoby boli urazené, že sme nimi tentokrát opovrhli). Aby sa nám celý monument zmestil do záberu, sme nútení odkráčať do diaľky, kde nachádzame menšie skaly. Tu sa skladáme a dopĺňame energiu. 

Vytvárame posledné fotky ako dokument, že Kráľovu hoľu máme zdolanú a ponáhľame sa na ďalšiu časť akcie na ktorú sa veľmi tešíme, ale o tom Vám už viac rozpovie príbeh o Chmarošskom viadukte.

Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 25.05.2019COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

© 2020 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén