alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Königsjodler (Via Ferrata) / Austria

Ferrata Königsjodler sa nachádza v Berchtesgadenských Alpách na území Rakúska. Patrí medzi najdlhšie, najťažšie a určite najkrajšie zaistené cesty v okolí Salzburgu.

Na absolvovanie tejto ferraty sme sa podujali štyria odvážlivci. Plán bol nasledovný: vyraziť v sobotu do Rakúska, ubytovať sa v kempe, v nedeľu skoro ráno vyraziť na ferratu a v pondelok sa vrátiť domov. Možnosť zlého počasia sme nepripúšťali a naše odhodlanie bolo také veľké, že sme prežili aj cestu v letných horúčavách v aute bez klimatizácie (hlavne, že sme nejaké auto mali).  Pretože ferrata s toľkými naj predsa musí stáť za to, a keď už cestujeme takú diaľku bol by v tom čert, aby sme ju neprešli.

Po dlhej ceste sme prišli k nášmu vytúženému kempu v Pfarwefene s vidinou oroseného piva. Avšak namiesto piva nás čakala rampa s nápisom, že kemp je už plne obsadený. Našťastie v tejto oblasti sa nachádza množstvo kempov, a tak nebol problém nájsť miesto, kde by sme sa mohli rozložiť. Kemp sa nachádzal v St. Veit im Pongau a od nástupu na našu ferratu bol vzdialený cca 30 km. So sebou sme mali dva expedičné stany Trimm, ktoré úplne postačovali pre našu skupinku štyroch ľudí.

Budíček bol na pláne o pol 4, keďže sme chceli vyrážať čo najskôr, ak by hrozili poobede búrky. Kvôli dažďu, ktorý sa spustil nadránom sme odchod posunuli o hodinu. Po krátkych prípravách sme vyrazili na parkovisko odkiaľ sa začal cca dvojhodinový nástup k ferrate. Od parkoviska viedla pohodová široká cesta až k chate Erichhütte. Odtiaľ pokračoval chodník už strmšie serpentínami po lúkach do sedla Hohe Scharte vo výške 2300 m n.m. Už prístupová cesta overí odhodlanie pokoriť túto ferratu, keďže od parkoviska nastúpate 1000 výškových metrov, aby ste sa dostali k začiatku ferraty.

V sedle sme si dali zaslúžené raňajky a hor sa na ferratu, keďže teplota tak skoro ráno nebola najvyššia. Druhá skúška odhodlania na zdolanie ferraty prichádza hneď na začiatku v podobe strmšej pasáže, ktorá odradí slabšie povahy. Ferrata pokračuje po hrebienkoch neustále hore dole,  takže ťažko nastúpané metre vzápätí schádzame, len aby sme mohli zas stúpať. Na trase nás čakalo niekoľko veľmi pekných atrakcií, počnúc prekračovaním zo skaly na skalu, lanovým mostíkom, „flying fox“ (prelanením zo skaly na skalu), na ktoré je potrebná kladka alebo karabína so slučkou. Kto sa na túto možnosť necíti, môže ju obísť. Z našej skupiny sa Miro s Mišom rozhodli, že sa tejto časti vyhnú, a zvolili obchádzku D-čkovou časťou ferraty, ja s Maťom sme si chceli užiť pocit vzduchoprázdna po nohami, a tak sme vyskúšali prelanenie. Na ferrate sa striedajú ťažšie pasáže s jednoduchšími, pri ktorých sme si mohli dosýta vychutnať úžasné výhľady, ktoré sa pri peknom počasí priam ponúkali. Asi v dvoch tretinách cesty je možne využiť únikovú trasu zostupom do kotla Birgkar. Ak vám však sily stačia, odporúčam pokračovať. My sme boli odhodlaní prejsť ferratu celú, a tak sme pokračovali v ceste. V ďalšej časti na nás čakal D-čkový výstup na vrchol Kummetstein, nasledovný prudký zostup a výstup na Hoher Kopf (2875 m n.m.), kde ferrata končí. Prejsť ferratu trvá cca 5 hodín. My sme mali ten luxus, že aj napriek peknému počasiu sme nestretli takmer nikoho, takže sme sa vyhli zápcham a čakaniu.  

Mňa a Maťa ešte stále sily neopúšťali a mali sme pocit, že si zaslúžime vrcholové pivko. Pokračovali sme preto po značenej trase na Hochkönig (2941 m n.m.), kde sa nachádza chata Franz-Eduard-Matras-Haus, kde mnoho ľudí prespí po absolvovaní ferraty. Miro s Mišom sa rozhodli, že zachádzka na Hochkönig pre nich nie je lákavá a začali pomaly zostupovať. Zostupová trasa začína na konci ferraty a pokračuje cestou Birgkcharscharte do sedla Hohe Scharte a rovnakou cestou ako ráno k parkovisku. Pri zostupovej časti je potrebná opatrnosť, lebo trasa vedie suťou a jedený zlý krok môže mať fatálne následky. Aj nám sa podarilo nechtiac spustiť zopár menších kamenných lavín.  Je to však najkratšia zostupová trasa a preto sme sa pre ňu rozhodli aj my. Mira s Mišom sme dobehli v pasáži, kde sa znovu stúpalo do sedla Hohe Scharte. Odtiaľ sme už pokračovali spolu. Zostup zaberie okolo 3 hodín.

Večer sme síce unavení, ale plní zážitkov zhodnotili, že to bola naozaj krásna ferrata. Ako to už v živote chodí, nič nie je zadarmo, ale za tých pár dní svalovice to rozhodne stálo. Vrelo odporúčam každému, kto má dostatok skúseností a pozná svoje hranice.

Dominika Kaisová

Akcia uskutočnená: 10.08. – 12.08.2019COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

© 2020 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén