alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Kľak 1352 (Tourism) / Slovakia

Vrchol Kľaku je výborný vyhliadkový bod s kruhovým výhľadom na všetky okolité pohoria. Vďaka nezameniteľnému vzhľadu je vrch rozpoznateľný a viditeľný od Rajeckých Teplíc až po Bystričany. Na vrchole je umiestnený dvojkríž, pri ktorom sa konajú časté organizované stretnutia turistov. Pod vrcholom, na súčasnej zelenej turistickej trase, bola v minulosti umiestnená horská chata. Dôkazom sú ostatky základov a dobová fotografia z roku 1947 umiestnená na skale.

Prvá tohtoročná akcia v podaní ľahkej turistiky nás zaviedla na všetkým známy Kľak, ktorý spadá do Lúčanskej Malej Fatry. Nejedná sa o nič náročné ale pekné.Vrchol Kľaku je výborný vyhliadkový bod s kruhovým výhľadom na všetky okolité pohoria. Vďaka nezameniteľnému vzhľadu je vrch rozpoznateľný a viditeľný od Rajeckých Teplíc až po Bystričany. Na vrchole je umiestnený dvojkríž, pri ktorom sa konajú časté organizované stretnutia turistov. Pod vrcholom, na súčasnej zelenej turistickej trase, bola v minulosti umiestnená horská chata. Dôkazom sú ostatky základov a dobová fotografia z roku 1947 umiestnená na skale.

Kríž je od parkoviska vo Fačkovskom sedle vzdialený necelé dve hodiny. Zo začiatku strmejšie stúpanie sa za polovicou zmení už len na mierne a prechod horou Vás dovedie až pred posledných 500 metrov od vrcholu.  Na ňom sa dnes zas raz predviedol krásne nafúkaný kríž, čo je ukazovateľom aké podmienky a vietor vedia panovať aj v takýchto malých výškach. Z Kľaku sa dá pokračovať až na Martinské hole ale to je túra na niekedy inokedy keďže trvá cez osem hodín. Pod vrcholom, na súčasnej zelenej turistickej trase, bola v minulosti umiestnená horská chata. Jedná sa o nenáročný turistický kopec, ktorý okúzli svojím čarom v každom ročnom období.

Peter Babjak

Členovia akcie: Darina Tomašcová, Jozef Bajaník, Zuzana Loncová, Peter Matušík, Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 20.01.2019COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén