alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

KÉKES 1014 (Tourism) / HUNGARY

 

Rozmýšľate kam vyraziť cez víkend ? Máme pre vás tip na výlet vhodný pre skupiny, jednotlivcov, ale aj pre rodiny s deťmi. My sme cez víkend zašli na najvyšší vrch Maďarska Kékeš  a prekrásny hrad Šomošku.  Ako stihnúť tieto dve miesta za jeden deň ? 

Receptom na úspech je mať dobré auto so šoférom a vyraziť dostatočne skoro. Mount Kékeš (1014 m.n.m) sa nachádza na severe Maďarska, ale cesta je zdĺhavá, nakoľko vedie cez množstvo obcí. Ak ste z južného Slovenska tak to máte na skok.

Vyrážali sme zo Žiliny cca o 4 hodine rannej (hlboká noc) požičaným párty mikrobusom. Nálada bola od rána veľmi dobrá, ani spať sa mi nechcelo, ale obetoval som sa a občas som si zdriemol. Prešli sme cez Kremnicu na Zvolen, Lučenec  a okolo Fiľakova. Približne po 3 hodinách sme sa ocitli na Maďarských hraniciach pri Šiatorskej Bukovinke.  Po pár kilometroch za hranicami sme zastavili pri jazierku Tóstrand, ktoré nás potešilo pekným pohľadom na vyparujúcu sa vodu a pristávajúce kačky na hladine. Určite ho po ceste neminiete. K nášmu cieľu s názvom  Matraháza sme išli ešte ďalšiu hodinu a pol.

Navigácia nás miestami povodila po lesných cestách, ktoré neslúžia ako bežné komunikácie. Kým u nás ešte len jar začína, tu už bola v plnom prúde a mladé listy sa zelenali na všetkých stromoch. Zaparkovali sme za parkovisku v Matraháze. Obchody so suvenírmi a langošmi ešte len otvárali a parkovisko bolo prázdne. Je možné vyviezť sa autom až na vrchol Kékešu. My sme pokračovali pešo po modrej značke. Podľa smerovníka bol vrchol vzdialený 2,5 kilometra. Televíznu vežu na vrchole bolo vidno už z diaľky, čiže nie je možné zablúdiť.  Šlapali sme po zelenom páse lúky, ktorá v zime slúži ako zjazdovka. Celkovo sa v okolí vrcholuKékeš nachádza 18km zjazdoviek, čo z nich robí najdlhšie zjazdovky v krajine. Na vrchole, ako som už spomínal, sa nachádza televízna veža o výške 176 metrov, ktorá slúži aj ako rozhľadňa. Vstupné na rozhľadňu je 2 €. Poniže televíznej veže je spravená malá vyhliadková plošina  so zábradlím, odkiaľ sa môžete pokochať výhľadom na Nízke a Vysoké Tatry.

Vrcholy Tatier boli ešte pokryté snehom a viditeľnosť bola dobrá, takže sa bolo skutočne na čo pozerať.  Na Kékeši je aj možnosť občerstvenia v miestnom bufete, kde podávajú aj teplé jedlá, ale pokiaľ nehovoríte po maďarsky musíte skúšať  rukami a nohami 

Cesta naspäť je presne rovnaká ako tá,  ktorou sme prišli. Pôvodne sme sa chceli zastaviť na zrekonštruovanom hrade Vígľaš, ale posledná prehliadka je o 15 hodine, čo by sme stihli iba veľmi tesne. Tak sme sa rozhodli zastaviť na hrade Šomoška, ktorý sa nachádza na hraniciach. 

Hrad je prístupný aj zo Slovenskej aj z Maďarskej strany. Ak by ste ho chceli navštíviť z Maďarska, musíte pred hranicami odbočiť do obce Somoskő. Dá sa tu zaparkovať priamo pod hradom a od cieľa vás delí len pár schodov. Odporúčam však ísť zo Slovenska, z obce Šiatorská Bukovinka. Tu vás smerové tabule zavedú až na parkovisko v lese, kde začína náučný chodník. Parkovanie je spoplatnené symbolickou cenou 1,50 € na auto a vstup na hrad pre dospelú osobu stojí tiež 1,50 €. Vstupné na hrad môžete zaplatiť už na parkovisku, alebo neskôr priamo pri vstupe do hradu. Pán na parkovisku nám vysvetlil aké trasy nám táto oblasť ponúka  a čo všetko môžeme vidieť. Odporúčam vám začať túru pozdĺž Bukovinského potoka smerom k hradu. Asi za 15 minút sa dostanete ku malým jazierkam a Krúdyho prameňu, kde sa môžete občerstviť vodou z prameňa.  Ďalej pokračujete stále pozdĺž potoka až prídete k rázcestníku. Vybrali sme sa cestou doprava smerom k hradu.

Tu začína stúpanie, ale cieľ je už bližšie než sa môže zdať.  Za pár minút sa ocitnete pri „kamennom mori“, ktoré je tvorené čadičovými kameňmi a 5-6 hrannými kvádrami, z ktorých je postavený aj samotný hrad.  Čadičové kvádre lemujú aj chodník. O pár metrov vyššie sa nachádza unikát aký na Slovensku len tak nenájdete, tzv. kamenný vodopád. Je tvorený čadičovými stĺpmi a rozhodne stojí za návštevu. Tu ste už prakticky pod hradom. Samotný hrad je celkom malý, ale výhľady sú nádherné. Okrem priľahlej obce, ktorá sa nachádza už za hranicami, môžete vidieť aj cca 3 kilometre vzdialený hrad Šalgó. Na opačnej strane zase kameňolom Mačacia a vyhliadkovú vežu, kam pokračovala naša cesta. Vedľa hradu je spravená terasa so stolom, kde sme dojedli posledné zvyšky jedla. Z hradu sme sa vybrali rovnakou cestou, akou sme prišli. Na rázcestníku sme sa vybrali po žltej značke smerom ku kameňolomu Mačacia.

Asi po 30 minútach sme prišli k vyhliadkovej veži, z ktorej boli parádne výhľady na hrady Šomoška a Šalgó. Rozhodne sa tu zastavte, tie výhľady stoja za to. Dávajte si pozor na hlavu, vstup na vežu má nízku zárubňu.  Náuční chodník vám prezradí veľa o histórii miestneho baníctva.  Kúsok od vyhliadkovej veže sa nachádza kameňolom Mačacia, kde sa kedysi ťažil čadič. Nad lomom sa nachádza ďalšia vyhliadková veža, ku ktorej sme ale už nepokračovali, aby sme neboli tých výhľadov presýtení.  Musíte sa kúsok vrátiť a smerová tabuľa vás navedie naspäť na parkovisko k Šimonovej veži.

Tu naša túra skončila a plný pekných zážitkov sme sa pobrali doplniť energiu do najbližšieho pohostinstva Natrafili sme na reštauráciu Malý mlyn, asi 200 metrov za Šiatorskou Bukovinkou smerom k hraniciam. Osobne mi veľmi chutilo, takže môžem odporučiť. Dobre posilnení sme naskákali do nášho tátoša a odcválali sme naspäť do Žiliny.

Martin Horčík

Členovia výstpu: Stanislav Paur, Eva Kuttnerová, Anna Tužinčinová, Peter Matušík, Darina Tomašcová, Martin Horčík, Dominika Kaisová, Katarína Babjaková, Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 14.04.2018COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén