alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Jastrabia Veža 2137 (VHT) / Slovakia

Tento krát sme sa rozhodli zdolať dlhodobo obdivovanú vežu, ktorá nám po rozume behala už dlhší čas. Ranný presun RegioJetom nám doprial chvíľku zdriemnuť a pokračovať v ceste autobusom do našej cieľovej stanice v Bielej vode.  

Turistika dolinou Kežmarskej bielej vody nás priviedla na Chatu pri zelenom plese kde sme si objednali tradičné menu – svetlú desiatku a parené buchty.

Posilnení vyrážame popri chate k Červenému plesu, kde popri oddychu vytvárame krásne fotografie okolitej prírody v neskorej jeseni. Pred nami stojaca Jastrabia veža nám ukazuje svoju majestátnosť a my sa už tešíme kedy zdoláme suťoviská až sa dostaneme k jej nástupu.

Netrvalo dlho a nahadzujeme horolezeckú výstroj a pripravujeme lano. Suchou skalou to ide hore rýchlo a my sa dostávame na miesto, kde sa cesty rozchádzajú. Cestu v ľavo tvorí známa lávka ktorá tvorí bežnú výstupovú cestu na vrchol. My sa ale púšťame do menej známej a podstatne zložitejšej. Cesta od Karbunkulového hrebeňa a jej prekážky sa ukazujú postupne a my ich postupne zvládame jednu za druhou. Nejedná sa síce o vrcholové lezenie a mimoriadna opatrnosť a istota jednotlivých krokov je na mieste. Niektoré pasáže musíme istiť lanom, iné prechádzame bez.

Na vrchole nás už z diaľky víta socha madony. Krátkym traverzom sa postupne dostávame až k nej a vychutnávame si vrchol. Prialo nám úžasné počasie na uskutočnenie tohto výstupu a rozhľady boli krásne.

Zvolili sme si ťažšiu variantu zo sedla medzi Jastrabiou vežou a Karbunkulovým hrebeňom. Krásne nenáročné lezenie, kde si musíte byť istí svojimi krokmi a mať už čo to z Tatier zvládnuté.

Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 04.11.2018COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén