alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

JAHŇACÍ ŠTÍT 2229 (VHT) / Slovakia

V jeden pekný aprílový deň sme sa rozhodli vyšliapať na Jahňací štít vo Vysokých Tatrách. Pod slovom rozhodli myslím to, že Peťo vymyslel a my sme sa bez dlhšieho rozmýšľania pridali. Celý týždeň vonku vyčíňali dvadsiatky, žiaľ iba teploty, čo by väčšina ľudí nazvala ideálnym jarným počasím. Pre mňa je to vrchol leta, ale aprílové počasie je vraj bláznivé, takže schladenie v snehu mi prišlo ako dobrý nápad.

Predpoveď počasia sľubovala azúrko a nízky lavínový stupeň.  V skorých ranných hodinách sme vyštartovali autom z „malého Ríma“ a po ceste sme pribrali v Žiline zvyšok posádky. Na Bielu vodu sme prišli približne na východ slnka. Odtiaľ začínala naša pešia výprava. Chodník na „Brnčálku“ bol pokrytý vrstvou ľadu po ktorom tiekla voda z roztápajúceho sa snehu a krajina postupne sa menila zo zelenej na zasneženú. Zimný chodník bol dobre prešliapaný a snehu bolo vyše metra, až nie dva. Cez Kežmarský štít aj jeho úchvatnú severnú stenu sa prelievali oblaky smerom k nám, ale nad Beliankami panovalo jasné počasie. Na „Brnčálke“ sme dlhšiu chvíľu posedeli a posilnili sa raňajkami, pivom a kávičkou. Oplatilo sa chvíľu posedieť, priznám sa že, takú parenú buchtu som ešte nevidel.

Rázcestník pred chatou ukazoval 2:30h na Jahňací štít. Náš odhad bol cca o hodinku viac.  Od „Brnčálky“  sme pokračovali strmým svahom nahor.  Asi hodinku pred nami sme videli dve skupiny turistov, ktorí nám prešliapali  cestu, resp. vytvorili hneď dve.  Vybrali sme si tu pravú cestu, doslova. Sneh bol hlboký a neskutočne mokrý, skôr sa podobal na blato. Neustále sme sa po pás zabárali a mačky s čakanom boli celkom nepoužiteľné. Raz sa mi zasekla noha v hlbokom snehu a Fábio mi ju musel čakanom vykopávať. Cesta prebiehala podobne ešte hodný kus. Jedna zo skupín, ktorú sme videli sa pokúšala vyliezť na Kozie kôpky.  V tomto bode sa nám otvorili výhľady na celú dolinu a aj na Jahňací štít.  V doline bolo vidieť veľa padnutých lavín a žľab, ktorým sme chceli útočiť na hlavný náš cieľ sa tváril hrozivo.  

Po chvíli k nám prišla druhá skupina turistov, ktorých sme ráno videli. Vracali sa spopod žľabu kam sme mali namierené, kvôli silnému vetru. Po krátkej úvahe sme sa zhodli, že sa pôjdeme pozrieť bližšie k žľabu a potom sa rozhodnem či pokračovať vo výstupe. Prešli sme okolo Belasého plesa (Darinka zistila názov), ktoré sa tvárilo ako mláka uprostred snehového poľa.  Prišli sme pod výstupový žľab, v ktorom sa v lete nachádzajú reťaze, ale dnes tu bola iba spadnutá lavína a niekoľko metrov mokrého snehu. Žľab už nepôsobil takým nebezpečným dojmom ako z diaľky a jeho stredom sa tiahla stopa od jedného človeka.  Vietor nás miestami trochu vyfliaskal, ale počasie bolo pekné a my sme pokračovali hore žľabom. Z bezpečnostných dôvodov sme si držali väčšie rozostupy.

V sedle sa nám otvorili výhľady na protiľahlý Kolový štít a väčšiu časť Tatier.  Lomnický štít sa nám v diaľke schovával, akoby nechcel aby sme si ho všimli. Ale my si ho nabudúce nájdeme. Hrebeň Jahňacieho štítu bol technicky náročný. Úzke cestičky a nestabilný sneh nás nútili postupovať pomaly a veľmi opatrne. Osobne som bol so silami už na bode mrazu. V asi najťažšom úseku celého výstupu, pár desiatok metrov pod vrcholom, sme sa rozdelili a na vrchol pokračovali iba Peťo s Cibulom. Takže ako to vyzeralo na vrchole vám povedia oni.

Celkovo sa mi výstup veľmi páčil. Bol náročný fyzicky a na záver aj technicky, ale výhľady stáli za to. Zimný výstup na Jahňací štít je úplne odlišný od toho letného a ukázal nám, že aj tento celkom dobre dostupný štít vie vytrápiť. Na sklonku dňa sme boli všetci príjemne unavení a s úsmevom na tvári sme mohli ísť domov. Ďakujem Peťovi za zorganizovanie a celej posádke za pekný deň strávený v našich najmenších veľhorách.

Súťaž na záver: Rozhodli sme sa darovať ročné členstvo v o.z. Alpine Rock jednému vyvolenému človeku, ktorý nájde poklad, ktorý Peťo dôkladne schoval počas nášho výstupu. Tento poklad je schovaný na hrebeni Jahňacieho štítu a označený písmenom X. Posielajte foto na FB alebo email občianskeho združenia. Lovu zdar.

Martin Horčík

Členovia výstupu: Martin Frank, Andrej Fabiankovič, Martin Horčík, Darina Tomašcová, Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 09.04.2018COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén