alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

HREBEŇOM BÁŠT Z PATRIE NA SATANA (VHT) / SLOVAKIA

Jedna zo spontánnejších akcií bola výstup na Satana cez Patriu a hrebeň Bášt. Ako už názov nášho cieľového vrcholu napovedá , človek si musí prejsť peklom, aby ho mohol zahliadnuť. Predpoveď nesľubovala nič dobré a v piatok malo trochu snežiť, ale napriek tomu sme sa rozhodli náš diabolský plán zrealizovať.

S Cibulom sme vyrazili do Tatier už v piatok a bivalovali sme na našom tradičnom mieste pri rybníku neďaleko Štrby. V páperovom spacáku bolo príjemne, o to ťažšie bolo skoré ranné vstávanie. Uvarili sme si v ešusoch ovsenú kašu a išli sme na stanicu pre Peťa.

Zaparkovali sme na Štrbskom plese a pokračovali smerom k vodopádu Skok. Pod vodopádom sme si dali raňajky a zabočili doprava hore strmým žľabom smerom na Patriu.  Po pol hodinke stúpania sme natrafili na prvé prekvapenie.  Pod hrebeňom sa vynorili medvedica s mláďaťom a uprene na nás pozerali.  Peťo sa snaží rýchlo vytiahnuť foťák a Cibula máva a kričí: „Ahoj medveď!“ Medvede asi nechceli byť na fotkách Alpine Rock, a tak sa rozbehli smerom k hrebeňu a našťastie nám zmizli  z dohľadu.  Asi dve hodiny nám trval výstup na Patriu, cez ktorú sa prelievali oblaky a z Mlynickej doliny sa naťahovala hmla.

Ďalej sme pokračovali po hrebeni cez Malú a Veľkú Baštu. Prechod nám komplikovala tenká vrstva snehu a mokrá skala. Museli sme postupovať pomaly a opatrne s väčším využitím rúk.  Terén bol exponovaný, ale užíval som si každú chvíľu na hrebeni. Do Mengusovskej doliny sa z hrebeňa spúšťa kolmý zráz. Jednu chvíľu sme išli v úplnej hmle a druhú sa nám otvorili neskutočné výhľady na Rysy a majestátnu Vysokú, kde slnko svietilo o niečo viac ako nám. Takto sme pokračovali niekoľko hodín, až kým sme prišli na Satana. Na vrchole sa nám ako za odmenu opäť na chvíľu rozjasnila obloha a užívali sme si výhľady na okolité vrcholy.

Nadol sme zostupovali vyšľapanou cestou cez sutinový žľab. Peťo pojedol všetok sneh,  na ktorý natrafil. Vynorili sme na v doline povyše vodopádu Skok. Obdivovali sme Štrbský štít týčiaci sa na konci Mlynickej doliny a začali spriadať plány do budúcna na prechod hrebeňa od Satana po Štrbský štít. Prvýkrát za celý deň sme stretli ľudí pri vodopáde, spravili sme si zopár fotiek a pokračovali naspäť k Štrbskému plesu a k nášmu autu. Opäť jeden nádherný deň strávený v Tatrách.

Martin Horčík

Akcia uskutočnená: 20.10.2018COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén