alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

GROSSGLOCKNER 3798 (NORMAL ROUTE) / AUSTRIA

Tak sme sa pustili s Palim na ďalší spoločný výstup. Tento raz sme zamierili na najvyšší vrchol Rakúska. Charakteristický a dominantný pyramídový vrchol sa skladá z dvoch štítov, GrossGlockner a KleinGlockner, ktoré sú rozdelené sedlom Glocknerscharte. Na vrchol vedie viac ciest. My sme si vybrali klasickú cestu z doliny od parkoviska Lucknerhause. 

Po 8 hodinovej ceste zo slovenska sme konečne dorazili na parkovisko pri miestnom pohostinstve s krásnym výhľadom na náš cieľ. Výstup sme mali naplánovaný na dva dni, kedy v prvý deň bolo naším cieľom dosiahnuť hornú chatu Erzherzog-Johan Hutte vo výške 3454 m. Druhý deň nás čakal skorý ranný výstup na vrchol a zostup späť a k autu a cesta domov.

Výstup na chatu ubiehal rýchlo vzhľadom na to, že v spodných polohách až po nástup na ľadovec už bol sneh úplne roztopený a šlo sa po suchom chodníku. Prechod ľadovcom bol náročnejší vzhľadom na pribúdajúcu výšku a značne teplo. Teplo spôsobili pád lavíny zo sedla pred nástupom na samotný Glockner a v rýchlosti zosunu sa v nej ocitli dvaja zahraniční horolezci. Našťastie ich zachytil už len koniec lavíny a stihol ich nedobrovoľne premiestniť „len“ o 20 metrov. Na veľké šťastie sa to zaobišlo bez ujmy na zdraví.  Pre veľké riziko spadnutia ďalšej sme museli týmto úsekom pridať do kroku a dostať sa na dve krátke ferraty, ktoré nás dostali až ku chate.

Večera a pivo nám dodali energiu potrebnú na nasledujúci deň. Vstávanie hodinu pred východom slnka, nastrojenie a vychádzame spolu so slnkom. Nočný chlad rýchlo strieda teplo a my sa ocitáme pred malebným hrebeňom, ktorý síce je zabezpečený oceľovými tyčami,ale je potrebné nesmierného sústredenia sa na každý jeden krok.

Postupne sa dostávame až k najzložitejšiemu úseku výstupu – prechodu medzi KleinGlocknerom a GrossGlocknerom. jedná sa o sedlo široké ledva na dve nohy kde po stranách sú už len zrázy hlboké niekoľko stoviek metrov. Istení lanom prekonávame aj túto prekážku a čaká nás už len záverečných 100 metrov pozorných krokov ku vrcholovému krížu.

Bolo nám dopriate krásne počasie s úžasnými výhľadmi a zážitkami. Na GrossGlockner sa vraciame často a v budúcnosti určite vyskúšame aj ostatné a náročnejšie cesty.

Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 23.06. – 24.06.2016COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén