alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Giewont 1895 (VHT) / Poland

Dátum výstupu na symbol Poľska Wielki Giewont sme museli z bezpečnostných dôvodov už dvakrát odložiť avšak, ako náhle klesol lavínový stupeň na hodnotu 1, mohli sme sa vydať na zdolanie tohto krásneho vrcholu. Jeho majestátny kríž vidno už z diaľky prichádzajúcich dobyvateľov. Skúsili sme to na zimné podmienky najzložitejšou variantou po červenej trase. V Zakopanom sme zaparkovali pri vchode do Doliny Strażyska, ktorou sme vyrazili po značke, ktorá nás zaviedla pod masív Giewontu, ktorý je dlhý 2,7 km. Strmejším výstupom do sedla Przełęct v Grzybowcu sme už využili pomoc cepínov a mačiek.

Z rána ideálne počasie sa postupne menilo na náročné s minimálnou viditeľnosťou. Traverzom hrebeňa nás sprevádzal  už silný vietor aj sneženie, kde nohy sa dokázali zaboriť fakt hlboko ale na nálade nám to neubralo. Rozdelení na dve skupiny sa obchádzame už s prvou zostupujúcou, aby nás na úzkom strmom závere nebolo mnoho.

Posledné metre pod vrcholom Wielkeho Giewontu, ktorý je najvyšší v poľskej časti pohoria, sme sem tam využili pomoc reťazí. Na vrchole sme strávili len chvíľu, spravili pár pamätných fotiek a už nás čakal len zostup po fiktívnej modrej značke do Kuznice. Zastávka na chate Hala Kondratowa bola príjemným zahriatim s doplnením energie na záverečný hodinový zostup. Skibusom sme sa z Kuznice zviezli do centra Zakopaného, kde sme si ešte užili stále pretrvávajúcu vianočnú atmosféru.

Pekná akcia s mnoho zážitkami za nami a hor sa z hôr domov.

Lucia Palicová

Akcia uskutočnená: 26.01.2019COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén