alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

GERLACHOVSKÝ ŠTÍT 2655 (TOP OF SLOVAKIA)

 

Znova na vrchole. Po dlhej dobe sme sa opäť vrátili na Gerlach v ešte vládnúcich aj keď už končiacich zimných podmienkach. Tento krát sme zvolili variantu Batizovským žľabom do Tetmajerovho sedla a hrebeňom až na vrchol. Počasie sľubovalo krásny predĺžený víkend, ale všetci vieme, že to čo vyzerá krásne na oko má vždy dáky háčik. V tomto prípade to bolo teplo a slnečné žiarenie, ktoré mení sneh na kašu a vietor vo vysokých polohách dosahujúci rýchlosť 15m/s.

Náš výstup zahajujeme skoro ráno v doline večného dažďa smer Batizovské pleso. Cez rameno zhliadame východ slnka, ktorý nás núti na chvíľu zastaviť a upriamiť naň zrak. Prechádzame okolo plesa, míňame Batizovskú próbu na ktorej sa už chystajú k nástupu prví horolezci. My sme si zvolili pre nás zaujímavejšiu variantu, kde sa môžeme realizovať.

Naviazaní na lane postupujeme žľabom do sedla, každý za pomoci dvoch cepínov. V celku rezkým postupom vyliezame prudký žľab, ktorý prieči skalné pole pri ktorom si cepíny prišli na svoje. Dosiahnutím Tetmajerovho sedla sa nám otvoril pohľad na zvyšnú časť Vysokých Tatier a taktiež vietor nabral na pozoruhodnej intenzite. Istení lanom naliezame do skaly pripravení na silné nárazy vetra.

Plynulým lezením sa dostávame až na hrebeň z ktorého už v diaľke vidno všetkým známi kríž. Zhruba 200 metrov pekného lezenia hrebeňom nás doviedlo k najvyššiemu bodu celého Karpatského oblúka. 

Zhotovíme zopár vrcholových záberov a pripravujeme sa na zostup, ktorý je značne komplikovaný pre mokrý sneh a vyžaduje si obrovskú dávku opatrnosti. Schádzame Batizovskou próbou, kde nám zostup podstatne uľahčilo trojdĺžkové zlanenie a dostalo nás až na samotné snehové pole, ktoré už pokračuje chodeckým terénom späť okolo plesa až na Sliezsky dom, kde máme konečnú.  

Bol to pre nás jeden krásny Tatranský výstup s mnoho hodnotnými zážitkami.

Peter Babjak

Členovia akcie: Darina Tomašcová, Peter Babjak 

Akcia uskutočnená: 20.04.2019COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

© 2019 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén