alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING ORGANIZATION

Furkotský štít 2404 (VHT) / Slovakia

Furkotský štít je ľahko prístupný tatranský končiar nachádzajúci sa neďaleko hojne navštevovaného Bystrého sedla a Furkotskej doliny. Svoj názov pochádzajúci pravdepodobne z goralského slova furkotať – žblnkať dostal zrejme podľa zurčiaceho (Furkotského) potoka. Túra na Furkotský štít plná strhujúcich prírodných scenérií a nádherných panoramatických pohľadov vedie zo Štrbského Plesa cez vodopád Skok.


Furkotský štít bol kedysi značeným a turisticky prístupným vrcholom. Potom se ale značka obmedzila na prechod Bystrého sedla a následne na Bystrú lávku. Príroda na značky nehľadí a Furkotský štít je stále pomerne ľahko dostupným lákadlom s krásnymi výhľadmi,kam až oko dovidí. Východiskovým bodom zo Štrbského plesa cez Mlynickú dolinu,zastávkou pri vodopáde Skok až ku Capiemu plesu. Fototempo kvôli pripravanému projektu Alpine Rock znásobilo vychutnanie momentov v naších veľhorách.

Nastúpané metre od Capieho plesa odhaľovali čím ďalej tým viac a túžba dostať sa vyššie rozdelila naše cesty od mnohopočetných  turistov smerujúcich na Bystrú lávku opačným smerom na Furkotský štít.

Vystrojení sme sa zľadovatelým traverzom dostali až ku žľabu vedúcemu do Bystrého sedla. S malou dopomocou cepínov sme sa o chvíľu ocitli pod zverečným výstupom na Furkotský štít.

Samotný vrchol nám ukázal bezoblačný rozhľad na všetky svetové strany. Ďalšie dominantné Tatranské štíty. Mlynickú, Furkotskú dolinu,Nízke Tatry,Poľskú stranu Tatier,Wahlenbergerove plesá a mnoho ďalšieho.

Vrcholová fotka, zostup neznačeným skalným terénom a následné napojenie sa na turistický chodník Furkotskej doliny smerom späť ku Štrbskému plesu.

Krásna turistika za nami.

Peter BabjakČlenovia výstupu: Katarína Babjaková, Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 15.10.2017

Alpine Rock

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén