alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Ferrata HZS (Ferrata) / Slovakia

Martinské hole ponúkajú úžasné spojenie pre turistov, ktorí chcú viac ako len šliapať do kopca. V roku 2013 bol na Martinských holiach otvorený zaistený chodník s názvom Ferrata horskej záchrannej služby. Ferrata HZS je prvá Slovenská ferrata (zaistená cesta), na ktorej si môžete vybrať hneď dve varianty obtiažnosti  (B,C).

Ferrata vedie celú dobu popri Pivovarskom potoku, ktorý vytvoril v Martinských holiach neskutočne krásnu roklinu. Zaistená cesta (ferrata,klettersteig) je cesta v náročnom horskom teréne,ktorá je vybavená istiacimi fixnými lanami,železnými stupačkami, prípadne ďalšími umelými pomôckami,ktorých cieľom je zvýšenie bezpečnosti prechádzajúcich osôb a sprístupnenie ťažšieho terénu návštevníkom, ktorí nemajú skúsenosti s náročnejšími horolezeckými výstupmi.Obtiažnosť ferraty sa pohybuje medzi stupňami A-B-C (hodnotené na úrovni ferrát v Rakúsku).

Pri plánovaní prechodu je nutné rešpektovať aj sezónnu uzáveru zaistenej cesty a to v období od 15.04 do 31.05 a od 15.09 do 31.10.

Na ferratu sa odporúča ferratový set (prilba, sedací úväz, tlmič pádov a rukavice). V zime sú nutné stúpacie železá, prípadne aj cepín.

Peter Babjak

Členovia výstupu: Martin Horčík, Jozef Bajaník, Peter Babjak   

Akcia uskutočnená: 03.02.2018 COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén