alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Demänovská jaskyňa mieru (Speleo) / Slovakia

Dnes som prijal pozvanie od Jaskyniarskeho klubu Dubnica nad Váhom pripojiť sa k ich akcii smerujúcej do tmy verejnosti neprístupnej Demänovskej jaskyne mieru.

Jaskyňu objavili Stanislav Šrol, Pavol Revay a Peter Droppa v roku 1952 prekopaním sa z Demänovskej ľadovej jaskyne. Trojica jaskyniarov vstúpila do dovtedy nepoznaných podzemných priestorov monumentálnych rozmerov s nádhernou výzdobou a keďže im prialo šťastie, dokonca našli aj kostru medveďa.

Po odomknutí mreží do vstupnej šachty sa prezliekame do kombinéz a za svitu čeloviek sa presúvame do niekoľko miliónov rokov starých útrob zeme. Už krátko po vstupe obdivujeme, čo všetko dokázal čas.

V jaskyni sa nachádza bohatá kvapľová výzdoba, oko zaujme obrovský sintrový útvar. Jemnosťou a krehkosťou zas očarujú sintrové brká a jazierka, nechávam sa uniesť pre mňa doteraz nepoznaným svetom.

Jaskynné priestory zdobia kvapľové útvary sfarbené zlúčeninami železa a mangánu do žlta, ktoré postupne gradujú až do červena. Na povale sa objavujú sklovité brká a hrubšie stalaktity, na dne robustnejšie stalagmity a stĺpy, na stenách kvapľové vodopády. 

Jaskyňu bolo pôvodne plánované sprístupniť verejnosti, o čom svedčí aj úvodný vybudovaný chodník, ale pre nedostatok financií sa od projektu na neurčito upustilo.

Ide o priestory obrovských rozmerov, na koniec ktorých ledva dosiahnu paprsky zo svetiel lámp. Mnoho úsekov prechádzame aj lezením alebo podliezaním, vlhkú zeminu strieda bahno a kameň. 

Po niekoľko hodinovej exkurzii sa dostávame na koniec našej trasy, kde sa už steny pre nás nadobro uzatvárajú a my sa vraciame späť. 

Cestou späť svoju trasu mierne upravujeme a spojovacou chodbou sa dostávame do Jaskyne slobody, ktorá je osadená chodníkmi a osvetlením pre verejnosť. Vystupujeme z nej ďalšou zamknutou šachtou, popri ktorej tečie mohutnejší prameň. Napokon sa zvítame s denným svetlom.

Ďakujem za pozvanie Klubu jaskyniarov Dubnica nad Váhom a teším sa na ďalšie zážitky s nimi. Napokon, vstupom do hlbín zeme človek vstupuje tak trochu aj do seba a vracia sa k svojej podstate.

Peter Babjak


 


COPYRIGHT: ALPINE ROCK

 

Next Post

Previous Post

© 2020 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén