alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Chopok 2024 Ďumbier 2043 (VHT) / Slovakia

Prvý VHT výstup roku pána 2018, sme sa rozhodli vystúpiť na najvyšší vrch Nízkych Tatier, Ďumbier a jeho menšieho brata Chopok. Bol to asi pre všetkých zúčastnených prvý tohtoročný výstup a zároveň aj test, koľko koláčov a majonezáku sme zjedli počas Vianoc.

Vyrazili sme v skorých ranných hodinách v počte 5 kusov autom zo Žiliny. Po ceste sme sa stihli dostatočne posilniť a psychicky pripraviť na celodennú túru. Zaparkovali sme na Bielej Púti a pokračovali popod lanovku na Chopok. Nápad ísť lanovkou sme zamietli, veď načo si to zbytočne zľahčovať. Išli sme čiernou zjazdovkou na Lukovú, kde sme si po prekonaní prvých 500 výškových metrov dali občerstvovaciu prestávku. Reštaurácia síce ešte nebola otvorená, ale keď majiteľ videl naše zničené tváre tak asi uznal, že sme zrelí na prestávku. Z Lukovej sme už v mačkách pokračovali ďalej k prvému cieľu. Druhá polovica stúpania už išla podstatne lepšie (občerstvenie zjavne pomohlo) a po 2 a pol hodinách sme konečne boli pri Rotunde, kde na nás čakala Katka. Pár krokov na Chopok, úsmev a pózovanie do foťáku a bez zdržiavania ideme ďalej. 

Cestou na Ďumbier sme stretli veľa lyžiarov a skialpinistov, ktorí mali vynikajúce podmienky na free-ride. Hrebeň bol ideálny aj na chôdzu v mačkách, pevná vrstva zľadovateného snehu. Občas nám zamŕzal úsmev na tvári, ale to patrí k zimným túram.  S malými prestávkami sme asi po 2 hodinách prišli na Ďumbier, kde sme stretli ďalšiu skupinu turistov a skialpinistov, prichádzajúcich prevažne z Chaty M.R. Štefánika. Počkali sme na zvyšok výpravy a zdokumentovali náš úspech pri majestátnom dvojkríži. Miestami sa ukázali slnečné lúče a trochu modrej oblohy.

Pre mňa asi najťažšia časť bola cesta naspäť na Chopok. Prepotený a dobre vymrznutý som myslel na kapustnicu na Kamennej chate. Po 2 a pol hodinách sme sa dostali konečne do tepla. Po celom dni zaslúžená kapustnica a záhadný bylinkový čaj, aký robia len na horských chatách. Prvý raz som videl zrekonštruovanú Kamennú chatu. Interiér bol násobne väčší ako v minulosti, ale aj počet návštevníkov sa zvýšil. Musel som stáť v rade asi 15 minút. Čo asi nikoho nepoteší, je novinka alkoholovej prohibície od 15:45. Po tomto čase vám už nič nenalejú, vraj pre bezpečnosť lyžiarov. 

Posledná fáza, návrat k autám, spočívala v sánkarských pretekoch na igelitkách po zjazdovke. Nasadili sme si čelovky a rozdelili sa na dve skupiny sánkarov: odvážni a prezieraví. Tím odvážnych (v ktorom som bol aj ja) išiel po čiernej zjazdovke a prezieraví išli po červenej cez Priehyb. Asi v polovici sme zistili, že na vyjazdenom strmáku nemáme šancu naše sane korigovať, takže sme museli ísť zvyšok cesty po vlastných. Touto cestou gratulujem tímu prezieravých (pozn. nie prežieravých ), ktorí to prezieravo zvládli na „sánkach“ skoro až k autám. Zase jedna pekná akcia so super partiou.

Martin Horčík

Členovia výstupu: Anton Líška, Martin Horčík, Stanislav Paur, Peter Matušík, Katarína Babjaková, Peter Babjak 

Akcia uskutočnená: 20.01.2018 COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén