alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Chmarošský viadukt (climb) / Slovakia

BEZPEČNOSTNÉ UPOZORNENIE

Tento objekt je železničnou stavbou a súčasťou železničnej infraštruktúry na Slovensku, ktorý spravujú ŽSR. Horolezecké aktivity, ohrozujú bezpečnosť Tak vašu, ako aj bezpečnosť celého objektu, ktorý je aktívne využívanou súčasťou infraštruktúry. Lezenie na Chmarošský viadukt neodporúčame z bezpečnostných dôvodov. Zároveň lezenie na tento objekt nie je legálne.


Neďaleko obce Telgárt, pod Kráľovou hoľou sa nachádza,  pozoruhodná technická stavba. Jedná sa o tehlový železničný most postavený v 30.rokoch minulého storočia, tvorený deviatimi oblúkmi,ktorý so svojou dĺžkou 113 metrov a výškou 18 metrov pretína Gregorovu dolinu. 

Alpine Rock sa popri svojich výstupoch, prelezoch a expedíciách snaží vytvárať svojim členom zaujímavé akcie vo všetkých oblastiach, ktoré dokážu obohatiť jeho podstatu. Jednou z nich bola aj akcia zameraná na trocha odlišné lezenie spojená s výstupom na Kráľovu hoľu.

Po jej úspešnom zdolaní sme sa presunuli hneď vedľa Telgártu na unikátnu stavbu, ktorá je lákadlom mnohých cestovateľov ale denne sa pri nej zastaví aj mnoho okoloidúcich, ktorí o stavbe nevedeli.

Mostná stavba je zároveň nie moc známym miesto pre lezcov. Vybrané piliere sú odistené zopár borhákmi a prvé z  nich začínajú v značnej výške 5 metrov. Obtiažnosť ciest by sa dala klasifikovať štvrtým až piatim stupňom UIAA.

Je to iné liezť niečo takéto. Pravidelné úzke výčnelky systematicky usporiadaných tehál zrazu naruší oblúk a z vertikálneho pohybu sa začne stávať aj horizontálny. Každý si musí nájsť svoju vhodnú kombináciu tehál, ktorá mu poskytne vhodné chyty aj stupy.

Celému lezeniu dodáva atmosféru okolitá zeleň, prechádzajúce vlaky nad Vami a pocit, že robíte niečo odlišné. Nezanedbateľný je aj funklub ľudí, ktorí si Vás prídu vyfotografovať zaveseného na piliery mostu. My sme ich napočítali okolo tridsať.

S Alpine Rock sme zažili opäť deň plný hodnotných zážitkov a na piliere sa s nim určite vrátime. 

Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 25.05.2019COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

© 2020 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén