alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING ORGANIZATION

Beckovský hrad (climb) / slovakia

Beckovský hrad je rekonštruovaná zrúcanina hradu na strmom, 60 metrov vysokom brale nad obcou Beckov. Vápencové bralo nad brodom Váhu na pomedzí Trenčianskej a Nitrianskej župy malo značný strategický význam, a preto tu v 13. storočí postavili kamenný hrad. Skladal sa zo štvorbokej veže s ochranným múrom, ku ktorej pripojili hradný dvojposchodový palác.


My sme hradné bralo využili novodobým spôsobom. Skala predstavuje jednu z klasík slovenského lezenia. Vápencová skalka sa nachádza pri Novom meste nad Váhom a je osadená približne 70timi líniami všetkých obtiažností. Skala je miestami riadne prevysnutá a nachdázajú sa nej tie najťažšie cesty.

My sme šli opačnou cestou a skúšali sme to od najľahších. Je treba podotknúť že zub času sa podpísal aj na Vápenec, ktorý je pôsobením generácie lezcov miestami úplne vyhladený a náročnosť v sprievodcovi nezodpovedá realite.

Vstup pod bralo je cez reštauračný dvor a Vy tak máte možnosť odpočinku na terase pri nápojových lístkoch. Taktiež ako lezec máte pod sebou veľké obecenstvo a desiatky sledovateľov.

Kvalitou lezenia a jednotlivých ciest nás Beckov až tak nezaujal, ale ako zaujímavá nám prišla celá atmosféra lezenia na hradné bralo. Radi sa sem zastavíme aj do budúcna pri ceste okolo.

Peter BabjakČlenovia akcie: Vitalii Izai, Martin Horčík, František Nemec, Martin Serafín, Peter Babjak 

Akcia uskutočnená: 14.07.2019

Alpine Rock

Next Post

Previous Post

© 2019 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén