alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

ARST 2019 (ALPINE ROCK SUMMER TRAINING)

Prvý májový víkend sa členovia Alpine Rock zišli na Slnečných skalách v Porúbke aby sa spoločne ponorili to tajov turistiky, lezenia a prvej pomoci. Ako názov napovedá, išlo o letný tréningový kemp aj keď počasie bolo typicky aprílové.

V piatok v poobedných hodinách sme sa začali zbierať v kempe Slnečné skaly. Ja som prišiel medzi poslednými a väčšina osadenstva už mala postavené stany a Fero navarený guláš a vínko. Ako sa hovorí, prišiel som na hotové. Po ceste sa striedal dážď s ešte väčším dažďom a večer sa ochladilo. Zabalení v dekách pod prístreškom alebo pri kotli s ohňom sme čakali kým sa zotmie, aby sme sa mohli pustiť do prezentácií, ktoré si pre nás Peťo nachystal. Projektor fičí naplno a my počúvame prednášky o pádovom faktore, technike lezenia, stupoch, chytoch, ferratách  a VHT. Keďže je táto téma veľmi obsiahla na tak krátky čas, stihli sme teoreticky prebrať aspoň najdôležitejšie veci. Pred polnocou sme sa dostali aj k socializácii a tie slabšie typy do postele.

Ráno sa opäť stretávame pod prístreškom, dávame si raňajky a Peťo nám vysvetľuje a demonštruje použitie uzlov a rôznych istiacich pomôcok. Popritom krájame mäso a zeleninu na guláš, ktorého autorom mám byť dnes ja. Počasie dnes vstalo správnou nohou a zdá sa, že pršať nebude. Rozhodli sme sa odložiť niektoré prezentácie na večer a využiť počasie na lezenie. Berieme výstroj, výzbroj, nealko pivo a sadáme do áut. Presunuli sme sa na koniec kempu, kde sme sa rozdelili do skupín na skúsených a menej skúsených lezcov a obsadili niekoľko skaliek. Ja som zostal v prvej skupine a hneď som si aj vyskúšal natiahnuť ľahšiu cestu. Skaly neboli veľmi mokré, až na pár miest, takže lezenie bolo príjemné a mohli sme si ho vychutnať. Po prelezení ďalších ciest sme išli skontrolovať, či nám neprihorel guláš, čo by určite poškvrnilo moju dobrú kuchársku povesť. Prekvapivo zisťujeme, že pod kotlom skoro vyhaslo, tak sme museli spraviť nápravné opatrenia. Nasledujúcich niekoľko hodín sme strávili lezením na skalách. Večer sme si pri guláši prešli zvyšné prezentácie a spravili prípravu na kurz prvej pomoci, ktorý bol naplánovaný na nedeľu. Odporúčam pozrieť si videá Prvej pomoci od Baštrnga. Odborné spracovanie prvej pomoci vo vtipnej forme, ktoré sa vám vryje do hlavy („keď kaper tak KPR“).

Nedeľné ráno nám prinieslo školiaci tím záchranárov z Horskej záchrannej služby, u ktorých sme absolvovali aj MRC (mountain rescue camp) 1 a 2. Okrem toho nám počasie prinieslo aj ľahkú snehovú nádielku, ktorá plynule prešla do intenzívneho dažďa. Aj keď sme sedeli pod prístreškom, bola neskutočná zima. Zahrial som sa až pri tréningu resuscitácie na figuríne. Pre veľa z nás to bola možnosť naučiť sa alebo si zopakovať prvú pomoc, keďže  život ohrozujúce situácie môžu nastať v bežnom živote, ako aj na horách. Ivka z HZS nám podrobne vysvetlila základy prvej pomoci. Mali sme možnosť vyskúšať si aj niektoré veci na figurínach. Poobede sme zbalili naše stanové mestečko a presunuli sa do K2. Na umelej stene sme potrénovali záchranu lezca zo steny pomocou Straussa a ďalšie postupy ošetrenia a riešenia úrazov.

Alpine Rock summer training síce nemal letné podmienky, ale splnil svoj účel. Obohatili sme si poznatky z lezenia, VHT a prvej pomoci, ktoré sme si mohli hneď aj prakticky vyskúšať, a tým vycibriť aj svoje zručnosti. To všetko v dobrej partii ľudí a veselej atmosfére.Teším sa na ďalší kurz. 

Martin Horčík

Členovia akcie : Vitalii Izai, Jozef Bajaník, Miroslav Kormoš, Tomáš Orieščik, Katarína Babjaková, Ján Lehen, Anna Tužinčinová, Zuzana Loncová, Martin Horčík, Dominika Kaisová, Lucia Palicová, Jozef Bajaník, František Nemec, Martin Serafín, Peter Matušík, Peter Babjak 

Hostia akcie: Iva Sikulová, Róbert Smejkal, Lubo Kuric, Andrej Marko

Akcia uskutočnená: 03.05 – 05.05.2019COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

© 2020 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén