alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Grossvenediger 3662 (VHT) / AUSTRIA

O prvý tohtoročný pokus o Alpský výstup na štvrtý najvyšší vrchol Rakúska Grossvenediger (3662) sme sa pokúsili ešte v predstihu ďaleko pred začatím sezóny.

Grossvenediger je snehová pyramída obklopená mohutnými ľadovcami, je právom nazývaná aj rakúsky Mont Blanc. Je to štvrtá najvyššia hora Rakúska a nachádza sa v skupine Venedigergruppe patriacia do pohoria Vysoké Taury na hraniciach spolkových krajín Soľnohradsko a Tirolsko. Túra na túto dominantu Venedigergruppe je určená len pre zdatných turistov so skúsenosťami s ľadovcom a chôdzou v stúpacích železách. Výhľad z vrcholu patria k jedným z najkrajších v Alpách.

Vedeli sme, že počasie má byť nestabilné ale neodradila nás ani predpoveď. Čakal nás dlhý presun zo Žiliny do východiskového bodu Matrei in Osttirol. Kde nás po osem hodinovom vystúpení z auta čakalo prekvapivo slnečné a teplé počasie. Nahodenie výstroje a poďme dlhou dolinou k nástupu ku chate Neue Prager Hütte (2796).

Tam sa už podmienky značne zmenili oproti asfaltovej ceste a hlboký sneh v ktorom sme sa prepadávali nás riadne potrápil. Ku chate sme sa dostali so západom slnka a nasledoval odpočinok a historky pri pivku s chatárom, ktorého rodina Familie Studer prevádzkuje chatu v zimnej aj letnej sezóne.

Nadránom sme sa na skorý budík zobudili na silný hrmot a dážď, ktorý neveštil nič dobré. Čakali smena ukudnenie a hne%d ako sa východom slnka počasie ukľudnilo vyrazili sme smerom z chaty na ľadovec. 

Pomaly ale isto prichádzala hmla a my sme museli siahnuť po navigácií. Bezpečne sme sa dostali do výšky, ktorá bola vzdialená hodinu a pol od vrchola ale zrázy a trhliny nás v tomto sajgone doslova naslepo nepustili ďalej.

Pre nepriaznivosť počasia  sme sa rozhodli ukončiť výstup vo výške 3200 metrov. Nulová viditeľnosť, orientácia výhradne za pomoci GPS a zhoršujúce sa počasie učinili rozhodnutie pokúsiť sa o vrchol  v priaznivejších podmienkach.

Čakal nás už len zostup naslepo späť ku chate a niekoľko hodinový návrat k autu a dlhá cesta domov.

Peter Babjak

Členovia výstupu: Martin Pešlo, Pavol Karas, Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 14.04.2017 – 15.04.2017COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén