alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING ORGANIZATION

Grossvenediger 3662 (VHT) / AUSTRIA

Grossvenediger je snehová pyramída obklopená mohutnými ľadovcami, je právom nazývaná aj rakúsky Mont Blanc. Je to štvrtá najvyššia hora Rakúska a nachádza sa v skupine Venedigergruppe patriacia do pohoria Vysoké Taury na hraniciach spolkových krajín Soľnohradsko a Tirolsko. Túra na túto dominantu Venedigergruppe je určená len pre zdatných turistov so skúsenosťami s ľadovcom a chôdzou v stúpacích železách. Výhľad z vrcholu patria k jedným z najkrajších v Alpách.


O prvý tohtoročný pokus o Alpský výstup na štvrtý najvyšší vrchol Rakúska Grossvenediger (3662) sme sa pokúsili ešte v predstihu ďaleko pred začatím sezóny.

Vedeli sme, že počasie má byť nestabilné ale neodradila nás ani predpoveď. Čakal nás dlhý presun zo Žiliny do východiskového bodu Matrei in Osttirol. Kde nás po osem hodinovom vystúpení z auta čakalo prekvapivo slnečné a teplé počasie. Nahodenie výstroje a poďme dlhou dolinou k nástuou ku chate Neue Prager Hütte (2796).

Tam sa už podmienky značne zmenili oproti asfaltovej ceste a hlboký sneh v ktorom sme sa prepadávali nás riadne potrápil. Ku chate sme sa dostali so západom slnka anasledoval odpočinok a historky pri pivku s chatárom, ktorého rodina Familie Studer prevádzkuje chatu v zimnej aj letnej sezóne.

Nadránom sme sa na skorý budík zobudili na silný hrmot a dážď, ktorý neveštil nič dobré. Čakali smena ukudnenie a hne%d ako sa východom slnka počasie ukľudnilo vyrazili sme smerom z chaty na ľadovec. 

Pomaly ale isto prichádzala hmla a my sme museli siahnúť po navigácií. Bezpečne sme sa dostali do výšky, ktorá bola vzdialená hodinu a pol od vrchola ale zrázy a trhliny nás v tomto sajgone doslova naslepo nepustili ďalej.

Pre nepriaznivosť počasia  sme sarozhodli ukončiť výstup vo výške 3200 metrov. Nulová viditelnosť, orientácia výhradne za pomoci GPS a zhoršujúce sa počasie učinili rozhodnutie pokúsiť sa o vrchol  v priaznivejších podmienkach.

Čakal nás už len zostup naslepo späť ku chate a niekoľko hodinový návrat k autu a dlhá cesta domov.

Peter BabjakČlenovia výstupu: Martin Pešlo, Pavol Karas, Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 14.04.2017 – 15.04.2017

                                      Alpine Rock

 

 

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén