alpinerock.sk

SLOVAK MOUNTAINEERING TEAM

Grossglockner 3978 (Stüdlgrat CLIMB) / AUSTRIA

Znova sme sa raz rozhodli pre náš obľúbený GrossGlockner. Tento krát sme si chceli vyskúšať zimnú variantu výstupu na vrchol lezeckou cestou zvanou Stüdlgrat. Jedná sa odistenú lezeckú cestu s obtiažnosťou III UIAA v letnej sezóne kedy je hrebeň suchý a bez snehu.

GrossGlockner sme už mali viackrát zmapovaný v zimnej sezóne avšak v tejto nás čakala nesmierne bohatá nádielka snehu, ktorá miestami dosahovala meter a pol čerstvého snehu.

Po doplnení energie v miestnom pohostinstve Lucknerhaus nás čakal presun v plnej zbroji na chatu Stüdlhütte. Ktorý v letnej sezóne nepresahuje tri hodiny. Nám to trvalo osem a na chatu sme sa cez neprekonateľné množstvo snehu nedostali aj keď bola na dosah. Museli sme zvoliť ústup späť na parkovisko kde sme sa po celodennom šlapaní dostali tesne pred polnocou.

V miestnom pohostinstve sa nikto nenachádzal a predstav spať v zamrznutom aute nás priviedla k myšlienke skúsiť prespať v podozrivo prázdnom pohostinstve v jednej z otvorených dvrí do ktorej sme dostali zadným vchodom. Mali sme šťastie. Jedina z tridsiatich izieb bola otvorené a my neistí  v trojici sme sa vrhli do spoločnej postele s dúfaním, že neskončíme v rakúskom kriminále za vlúpanie.

Ráno nás prebudil personál pohybujúci sa po chodbe a napätie kedy sa otvoria dvere a uvidia troch slovákov v jednej posteli. Našťastie k tomu nedošlo a mohli sme sa v pravú chvíľu vytratiť vchodom ktorým sme vošli.

Nedalo nám to a na recepcii sme sa priznali k nášmu zločinu, ktorý rozosmial personál a celú historku chcel počuť aj druhý krát.

Vyspatí a plní elánu sme sa o ten istý výstup pokúsili znova ale v stopách udupaných od skialpinistov, ktorým sme cestu prerazili deň predtým. Na chatu sme sa zrazu dostali pohodovým tempom za necelé štyri hodiny.

Užili sme si krásny slnečný deň plný filmovania, fotenia a pripravovali sme sa s Martinom náš nadchádzajúci výstup.

Prišlo mrazivé ráno a my sme sa presunuli pred samotný nástup. Metre lezenia pomaly nabiehali ale ľad a sneh pribúdal neúmerne. Boli sme jediní v tejto zimnej sezóne ktorí sa o výstup pokúsili. Dostali sme sa až do výšky 3500 metrov kde sa už platne nedali bezpečne prekonať ani zaistiť. Po dlhom váhaní sme sa rozhodli napriek krížu na dosah a pribúdajúcemu nárazovému vetru zlaniť dole a od výstupu upustiť. Druhá časť zostavy sa v podmienkach na opačnú stranu hory normálkou ku chate Erzherzog Johann Hütte.

Hodnotná skúsenosť s výhľadmi,ktoré stáli za to. My sa tu zas raz vrátime.

Peter Babjak

Akcia uskutočnená: 28.04.2017 – 01.05.2017COPYRIGHT: ALPINE ROCK

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 alpinerock.sk

Theme by Anders Norén